16. července 2021 17:20

DJ Lucca: „Nebaví mě někoho soudit“

Dlouhodobě nejspíš nejúspěšnější domácí techno dýdžejka, známá kromě rodné země rovněž v Německu, Španělsku, Polsku a Maďarsku, konzultovala výběr fotek pro Playboy se svým manželem, členem skupiny Lucie Michalem Dvořákem. Výsledkem společného výběru jsou veskrze pozitivní ohlasy, a kdyby tomu bylo jinak, Lucie by to stejně neřešila. O svém vnímání světa má totiž jasno.

Playboy: V jednom rozhovoru jste řekla, že jste techno dýdžejka a chcete, aby fotky pro Playboy korespondovaly s vaší profesí a osobností. Jak lze propojit nahotu, profesi a osobnost?
DJ Lucca:
Na většině fotek jsem v černém prádle, což koresponduje s techno stylem. A nejedná se o fotky holek s deštníkem, proti kterým sice nic nemám, vidím ale svět jinak. Kromě toho fotografie Alžběty Jungrové probudí fantazii a techno je také svým způsobem abstraktní umění. Každý člověk si totiž může pod názvem techno hudba představit, co chce, v lidech vyvolává různé pocity a emoce. Prezentovat se v Playboyi jenom jako nahá holka by mě nebavilo, nedávalo by mi to smysl.

Playboy: Přistoupila jste k focení jako Lucie Dvořáková, nebo DJ Lucca?
DJ Lucca:
Jako DJ Lucca, i když garantuji, že Lucie Dvořáková by k focení přistoupila úplně stejně.

Playboy: Mimochodem, o fotografce Alžbětě Jungrové je známo, že má dopředu jasnou představu o konečném výsledku…
DJ Lucca:
Fotily jsme spolu poprvé a hned jsme si sedly, ostatně, máme k sobě blízko i věkově. Focení jsme konzultovaly, rozhodně to nebylo tak, že by mi Alžběta řekla, kam se mám postavit, a tím to končí. Mohla jsem do její práce mluvit, udělaly jsme maximum pro konečnou shodu.

Playboy: Při výběru fotek spokojenost, překvapení?
DJ Lucca:
Alžběta mi ukazovala nějaké náhledy, prostor byl tak fantastický, proto jsem byla předem přesvědčená, že to dopadne moc dobře. Tak vypovídající fotky se mnou do té doby nikdo neudělal, takže spokojenost.

Playboy: Co na to vaši kolegové Paul van Dyk a Carl Cox? Ozval se někdo ve smyslu: Děvče, to bychom do tebe neřekli?
DJ Lucca:
Tak těm jsem ještě Playboy neukázala. Carl letos nepřijede, ale až dorazí příští rok, určitě se pochlubím. Jsem přesvědčená, že se mu fotky budou líbit.

Playboy: Jaké jsou vztahy v techno branži?
DJ Lucca:
Z mé strany víceméně přátelské, u zcela neznámých lidí neutrální. Nejsem ten typ člověka, který někoho hodnotí, aniž by ho znal nebo si alespoň poslechl nějaké jeho věci. A už vůbec mě nebaví někoho soudit. Nevím, jak je to venku, kde se v naší branži točí přece jen větší peníze.

Playboy: Řekl bych, že se jedná o genderově vyvážený byznys.
DJ Lucca:
Teď už to tak skutečně je, ale v době mých začátků, tak osmnáct dvacet let nazpátek, bylo holek v branži podstatně míň. Dnes mají holky, které dobře vypadají, přece jen výhodu, jsou víc sledované. Na druhou stranu musí počítat s reakcemi ve smyslu: No jo, ta hraje jenom proto, že má hezká prsa nebo vlasy… Ale skutečná kvalita se dřív či později stejně projeví.

Playboy: Řešila jste někdy s manželem Michalem čím to, že jsou čeští dýdžejové v zahraničí úspěšnější než čeští rockeři?
DJ Lucca:
Čeští rockeři budou úspěšní, když se naučí dokonale anglicky. My jazykovou bariéru neřešíme.

Playboy: V souvislosti s rockem se píše hodně o tom, že každá nová kapela je něčí klon, některé skupiny jsou nahoře 50 let. Kde hledá zdroj inspirace techno dýdžejka?
DJ Lucca:
Každý den vycházejí desetitisíce skladeb, já z nich vybírám ty pro mě nejlepší, které pak mixuji na svých vystoupeních. Ale největší inspirace je sledovat, jak hrají ti nejlepší djové světa. Pamatuji si, že vždycky, když jsem přijela z Ibizy, kde jsem pravidelně hrávala v nejlepším klubu na světě Space Ibiza společně s Carlem Coxem, byla jsem plná energie a nápadů a toho, co všechno musím zlepšit a na čem pracovat.

Playboy: Řekl bych, že populární hudba není do takové míry závislá na technice, jako je tomu v případě techna.
DJ Lucca:
Taky se vrací zvuky, které byly v módě před deseti lety. A co je hitem dnes, bude za deset let zpátky. Bude to obměněné, zmodernizované, protože softwarové programy, na kterých se dělá elektronická hudba, se pořád vylepšují a vylepšují. Základy ale zůstanou.

Playboy: Začínající kytaristé chtějí hrát jako dejme tomu Eric Clapton, Jimmy Page nebo alespoň Robert Kodym. Jak je tomu u DJ?
DJ Lucca:
V době mých začátků neexistovaly technologické vymoženosti, včetně dnešních CD Playerů ukazujících tempo, začínali jsme z gramofonů a klasických vinylových desek. Učili jsme se mixovat manuálně, což je pro dnešek velmi dobrá průprava. Dnešním DJ často chybí náš cit.

Playboy: Kdyby vám nějaká mladé děvče napsalo, že chce hrát jako vy, jak by zněla vaše odpověď?
DJ Lucca:
Ať si nejdřív ujasní vlastní styl, stáhne si skladby, začne mixovat a učí se postupně ovládat veškerou techniku.

Playboy: Pokud vám pustím deset DJ, jste schopná je identifikovat?
DJ Lucca:
To asi ne, ale poznám, co je dobré, a co ne.

Playboy: Dobré je to, co se vám líbí?
DJ Lucca:
To taky, může se ale jednat o věc, která mě žánrově až tak moc neoslovuje, ale zároveň slyším, že je to dobře zmixované, má to hlavu a patu.

Playboy: Hodně muzikantům vadí, když po nich publikum chce čtyřicet let staré hity. Taky musíte hrát na přání?
DJ Lucca:
Lidi si pamatují dva moje zásadní tracky, Body Dance a Mirage 01. Mirage 01 dokonce licencoval Carl Cox na svoje oficiální DVD. Občas za mnou přijdou s tím, jestli bych to nezahrála. Snažím se jim vysvětlit, že mě to sice těší, ale jsou to patnáct let staré věci, které jaksi nezapadají do koncepce aktuálního setu. Většinou to pochopí. Na druhou stranu z toho mám radost, na techno totiž chodí čím dál tím mladší publikum, takže když si někdo pamatuje moje staré věci, asi jsem to nedělala špatně.

Playboy: U řady úspěšných lidí se po každé akci dostaví pocit, že to šlo udělat o něco líp. Je to i váš případ, a to nejen u focení pro Playboy?
DJ Lucca:
Tak s fotkami jsem na sto procent spokojená. A u hudby mám skoro vždycky pocit, že jsem mohla zahrát ještě líp. Beru to ale pozitivně, protože i po těch letech se bráním rutině a je na čem pracovat.

Poslechněte si od Dj Lucca Playboy SunSet, který exkluzivně zahrála na radiu Kiss.