7. prosince 2021 14:05

Anna Koniaeva: „Všechno chce svůj čas“

Říká se, že na fotografiích je zachycen okamžik, který se nebude nikdy opakovat. Platí to i pro pictorial silně tetované rapperky, herečky a jinak velmi citlivé Sharloty, jehož realizace se zhostila s mistrovstvím sobě vlastním fotografka Anna Koniaeva.

Playboy: Četl jsem o vás, že máte zlatou ruku. Přitom jsem žil v představě, že ruka stiskem spouště dodělává to, co vymyslela hlava v kombinaci se zrakem. Anna: Je to určitě pravda, studiovou fotografii musíte do značné míry vymyslet, občas platí – víc hlav, víc rozumu.

Playboy: Rozhoduje dnes, kdy se dá fotit i mobilem, víc technická zdatnost fotografa, nebo schopnost přijít s něčím novým, neobyčejným, šokujícím? Anna: Hodně záleží na druhu fotografie a cílové skupině. Ale řekla bych, že základem všeho je nápad, který fotografa odlišuje od zbytku konkurence. Proto je nezbytné vytvořit si vlastní styl, ke kterému dojde jen někdo, kterého jeho práce baví, až pohlcuje. Na výsledku je to pak strašně znát.

Playboy: Takže když se podíváte na nějakou fotku, máte jasno v tom, jestli do toho fotograf dal něco ze sebe, nebo se pouze spolehl na šablonu? Anna: Určitě! Zároveň tím nechci říct, že víceméně standardní fotografie by měly být nějak zatracovány.

Playboy: Při pohledu na Sharlotu jsem nabyl dojmu, že se jedná o energickou mladou dámu, která má jasno v tom, co chce, a umí to prosadit. Fungovalo to tak i při focení? Anna: Sharlota je charizmatická osobnost, která dokáže definovat sama sebe a přitom diskutovat s fotografem o tom, kam je možné její vizi posunout. Prostě bylo se o čem bavit, což je při focení, kdy musí být spokojeny obě strany, a hlavně čtenář, strašně důležité. Pro mě jako pro fotografa se jednalo o velkou výzvu, protože Sharlota je provokativní, temperamentní a zároveň něžná, empatická. Cílem pictorialu bylo ukázat kontrast.

Playboy: Fotilo se podle předem daného scénáře, nebo existoval i prostor pro improvizaci? Anna: Předem jsme si ujasnily, co obě chceme, jak budeme pracovat s barvami, jaké budou outfity a že spolu budeme během focení hodně komunikovat a v případě potřeby improvizovat. Považuji za moc důležité, aby si fotograf s tím, koho má fotit, lidově řečeno sedl. Pokud tomu tak není, je to vidět. Sharlotu znám, vážím si jí, mám ji ráda, což se, troufám si říci, odrazilo na konečném výsledku.

Playboy: Přišel během focení nějaký moment, na který budete vzpomínat? Anna: Konkrétní příběh asi ne, ale všichni jsme se při focení docela nasmáli, panovala uvolněná atmosféra. Přestože jsme měli velký tým, všechno to fungovalo nějak samo a moc nás to bavilo.

Playboy: Říká se, že když se člověk podívá po čase na výsledky své práce, napadne ho spousta věcí, která by se dala udělat jinak, líp. Máte teda jasno, jak bude vypadat další pictorial se Sharlotou? Anna: Zeptejte se tak za rok. Pictorial se Sharlotou se totiž fotil nedávno, takže jsem spokojená. Ale zároveň vím, že dejme tomu za rok se k fotkám vrátím a nepochybně zjistím, že něco šlo udělat jinak, asi líp. Všechno chce svůj čas.