Tajemství náboru od pátého nejbohatšího muže planety. Americký miliardář Larry Ellison používá zajímavou otázku k tomu, aby našel ty nejlepší zaměstnance do své firmy.
Nábor nových zaměstnanců je nezbytnou součástí každé firmy a pro mnohé může být zdrojem velkého stresu. Někteří šéfové však přicházejí s netradičními metodami, které mají za cíl odhalit skutečnou povahu uchazečů a zjistit, co se skrývá za jejich slovy.
Mezi takové neobvyklé testy patří například známý „šálkový test“, při kterém personalista nabídne uchazeči o práci kávu nebo čaj. V případě odmítnutí se může člověk jevit jako příliš stydlivý či moc skromný – a takoví zaměstnanci často nezapadají do firemní kultury, která hledá sebevědomí a otevřenost.
Americký podnikatel Larry Ellison, který je v žebříčku miliardářů umístěn jako pátý nejbohatší muž světa, je známý právě pro svůj osobitý přístup k náboru nových zaměstnanců. Technologický magnát, jenž v roce 1977 spoluzaložil firmu Oracle, která se specializuje na vývoj databázového softwaru, cloudových systémů a podnikových aplikací, dnes vede jednu z nejhodnotnějších firem na světě.
Osmdesátiletý Ellison, který má na starosti technologickou strategii Oracle už více než 47 let, během své kariéry přijal stovky, ne-li tisíce nových zaměstnanců. A nyní odhalil metodu, jakou používá při výběru těch nejlepších.
Otázka, která změní budoucnost
V knize The Difference Between God and Larry Ellison popisuje bývalý inženýr Oracle Roger Bamford, jak Ellison školil náboráře, aby kladli uchazečům jednu konkrétní otázku: „Jste nejchytřejší člověk, jakého znáte?“
Pokud uchazeč odpověděl „ano“, měl vyhráno. Pokud odpověděl „ne“, následovala další otázka: „Kdo tedy je?“ A pokud uchazeč zmínil někoho jiného, firma se snažila tohoto člověka najmout místo něj.
Zajímavá metoda se může zdát poněkud kontroverzní, vždyť jen málokdo lidí označí samého sebe za nejchytřejšího člověka, kterého zná, ať už to je, či není pravda. Ellisonova finta však rozhodně není náhodná a neúčinná.
Superšéf Ellison, jehož majetek činí 141 miliard dolarů, byl označen profesorem Sydney Finkelsteinem z Dartmouthu za jednoho z nejúspěšnějších manažerů a mezi lety 1994 a 2004 se devět z jedenácti výkonných manažerů, kteří pracovali s Ellisonem v Oracle, stalo generálními řediteli, předsedy nebo provozními řediteli jiných firem. Možná tedy opravdu ví, co dělá.
Podívejte se, jak probíhalo focení s Playmate Sandrou Taškovičovou: