Incest je jedním z nejzávažnějších společenských tabu. Přesto se toto chování vyskytuje častěji, než si mnozí lidé uvědomují nebo jsou ochotni přiznat.
V srpnovém Playboyi pózuje známý motorkář Oliver König se sexy Karolínou Holcovou
Incest je jedním z nejzávažnějších společenských tabu. Přesto se toto chování vyskytuje častěji, než si mnozí lidé uvědomují nebo jsou ochotni přiznat.
Incest je sexuální vztah či manželství mezi blízkými pokrevními příbuznými, jako jsou rodiče a děti, sourozenci nebo prarodiče a vnoučata. V moderní společnosti je považován za tabu a je zákonem zakázán. Trestání incestu je běžné po celém světě, a to jak z právních, tak z morálních a etických důvodů.
O to šokující je zjištění výzkumu, který potvrdil, že „incestní zkušenost“ se vyskytla u patnácti procent amerických rodin, upozornil na znepokojující skutečnost portál Bedbible. V zatím nepublikované studii Jima Wilsona z Edinburské univerzity stojí, že jeden ze sedmi tisíc Američanů se narodil příbuzným prvního stupně. „To je mnohem, mnohem více, než si řada lidí uvědomuje,“ řekl Jim Wilson webu The Atlantic.
Podle dat incestní vztahy často zahrnují sexuální zneužívání dětí, přičemž oběťmi jsou většinou dívky – každá pátá dívka a každý čtrnáctý chlapec byli zneužiti rodinným příslušníkem. Pouze jeden z pěti případů byl však nahlášen orgánům činným v trestním řízení.
Tím nejčastějším typem incestu je styk mezi otcem a dcerou dosahující téměř 35 procent všech případů. Následuje styk mezi bratrem a sestrou s 23,1 procenty a incest mezi matkou a synem, který se vyskytuje ve více než šesti procentech případů. Podle analýzy byla téměř polovina všech dětí mladších 18 let, které byly znásilněny, zneužita členem vlastní rodiny.
Odpor k incestu může mít různé příčiny a není zcela jednoduché říci, zda je vrozený. Vědci a odborníci v oblasti psychologie, antropologie a evoluční biologie zkoumají různé aspekty tohoto jevu.
Psychologové a sociologové se v minulosti přeli o to, zda je odpor k incestu důsledkem výchovy, nebo zda má biologické základy. Finský sociolog Edvard Alexander Westermarck zastával názor, že tabu kolem incestu vychází z toho, že osoby vyrůstající ve fyzické blízkosti a častém kontaktu od nejranějšího dětství, jako jsou rodiče s dětmi nebo sourozenci, si vyvinou přirozený odpor k vzájemnému sexuálnímu styku.
Rakouský psycholog Sigmund Freud tuto teorii na druhou stranu odmítal. Naopak tvrdil, že přirozený instinkt jednotlivce může vést k touze po incestu. Podle jeho názoru jsou lidé podvědomě sexuálně přitahováni k rodiči opačného pohlaví, přičemž společenské normy slouží jako prevence proti realizaci těchto impulzů.
Celkově se však většina vědců shoduje na tom, že odpor k incestu je výsledkem kombinace biologických, psychologických, kulturních a sociálních faktorů. Je to komplexní téma, které zahrnuje více než jen jednu příčinu nebo aspekt.
Co přinese magazín Playboy? Podívejte se na ukázku: