11. prosince 2018 15:22

Zlatý boxer 911 za 70 milionů

Jak jsme informovali na našich stránkách už v průběhu léta, právě končící rok se nese mimo jiné ve znamení oslav sedmdesátých narozenin automobilky Porsche.

Na poslední třetinu končícího roku připravila značka, kterou založil v roce 1931 rodák z Vratislavic Ferdinand Porsche, pro motoristické fanoušky opravdovou lahůdku v podobě Porsche Project Gold. V hlavní roli Porsche 911 generace 993, ročník 1998, vylepšené o šestiválec se dvěma turby.

Práce na projektu předem odsouzeném k úspěchu se chopilo centrum Porsche Classic poblíž Stuttgartu. Nejdřív se pracovalo podle nejnovějších postupů na karoserii, použita byla barva, která se osvědčila u Turba S Exclusive Series. Pak přišel na řadu motor v podobě 3,6litrového šestiválce kategorie boxer, podpořený dvěma turbodmychadly. Konečných 331 kW (450 koní) při 585 Nm budí respekt. Pravda, manuální převodovka mě v případě čtyřkolky moc nebere, chápu však stoupence klasiky.

Práce zabrala rok a půl, použito bylo přes 50 000 nových dílů. Tomu všemu odpovídala i cena, které bylo dosaženo při dražbě jediného kusu v září. Aukce probíhala v prostorách Porsche Experience Centra v americké Atlantě, nový majitel nabyl vůz za 2 743 500 eur, což se v přepočtu rovná 70,9 milionu korun. Docela dost, na druhou stranu, jen bohatí lidé si kupují levná auta…

(Článek Nežli zlaté prasátko, radši zlaté poršátko čtěte v lednovém Playboyi)