30. června 2022 17:21

Rolls-Royce loni zaznamenal nejlepší prodeje ve své historii

Jak se ukazuje, když dva dělají totéž, nemusí se k sobě výsledky byť jen přiblížit. A tak zatímco většina automobilek loni nepříliš úspěšně bojovala především s nedostatkem polovodičů, jedna z vůbec nejrespektovanějších automobilek hlásí nejlepší podeje ve své 117 let trvající historii.

Jak oznámila ve své zprávě Rolls-Royce Company Motors Cars, během loňského roku udala na světovém trhu rekordních 5586 vozů, což se rovná ve srovnání s předchozím, rovněž pandemií poznamenaným rokem 49procentnímu nárůstu. Britská automobilka s výrobní centrálou v Goodwoodu zaměstnává po celém světě 2000 lidí a pracuje na maximum výrobních kapacit.

Vedle modelu Phantom, který je vyprodán do první čtvrtiny letošního roku, se na mimořádné bilanci podílely modely Ghost a Cullinan. A není radno zapomenout ani na ojetiny, které zaznamenaly rovněž rekordní čísla. „Pro Rolls-Royce se jednalo skutečně o mimořádný rok. Za posledních dvanáct měsíců jsme dosáhli historických prodejních maxim,“ prohlásil generální ředitel automobilky Torsten Müller-Ötvös. Jako velmi zdařilý tah se pak ukázalo uvedení modelu Ghost Black Badge nabízející sportovní jízdní projev a originální design. Novinka cílila na mladší zákazníky, a jak se ukázalo, právě díky poněkud z řady vybočujícího modelu klesl průměrný věk zákazníka konzervativní automobilky z 56 let na 43 let.

Mimochodem, vedle Rolls-Royce slavil i konkurent Bentley. Loňský prodej 14 659 vozů se rovnal ve srovnání s rokem 2020 nárůstu o 31 procent.

(Článek Perla moří i silnic, představující unikátní, jachtou inspirovaný Rolls-Royce Boat Tail za 650 milionů korun, najdete v červencovém čísle Playboye)