19. prosince 2019 16:16

Rezvani Tank: i James Bond může tiše závidět

Společnost Rezvani Motors amerického podnikatele íránského původu Ferrise Rezvaniho se světu poprvé představila před pěti lety neobyčejným supersportem Rezvani Beast. Touha šokovat pak v případě výrobce speciálních automobilů se sídlem v kalifornském Orange County přetrvává.

Letos přišel výrobce s neobyčejným SUV postaveným na platformě Jeep Wrangler. Vyznavači vozů z kategorie těch, pro které není nic nemožné, mají možnost výběru ze tří variant: Tank, Tank 10 a Tank Military Edition. Kromě standardní verze existuje možnost pořízení stroje lehce upraveného. Také proto se cenové relace pohybují v rozmezí 165 000 až 350 000 USD.

Nad stádem 1000 koní…

Zatímco standardem modelu Tank je motor 6,4 l Hemi V8, náročnější zákazník má možnost pořízení verze osazené motorem Hellcat V8. V takovém případě tepe pod kapotou úctyhodných 707 koní, za které by se nemusel stydět ani nabitý supersport. Tím ovšem nabídka pohonných jednotek nekončí. K dispozici je totiž také 6,2 l V8 Dodge Demon, vyladěný na víc než 1000 koní, což činí z Rezvani Tanku jednoznačně nejsilnější produkční SUV planety.

Jistota je jistota…

Tank Rezvani je vybaven rovněž neprůstřelnými skly, součástí výbavy jsou i neprůstřelné vesty. V případě vojenské varianty se bude moci majitel spolehnout také na „neodpálitelný“ podvozek. Takřka s jistotou lze sice říci, že se jedná o bezpečnostní opatření z kategorie přehnaných. Na druhou stranu, jistota je jistota.

Se zlou se potáže i ten, kdo by se snad rozhodl dostat do vozu násilím. Řidiči totiž stačí otočit spínačem na palubní desce. Případný pokus otevřít dveře se pak rovná ráně elektrickým proudem, která potenciálního útočníka paralyzuje.

Noční vidění

V přední části je umístěna termokamera FLIR vysílající infračervené paprsky. Zařízení komunikuje prakticky za všech okolností s palubní deskou. Kromě toho funguje zároveň jako zařízení nočního vidění, kdy řidič vidí a zároveň ví, že není viděn. Termokameru řidič ocení v kritických povětrnostních podmínkách, v silách FLIR je i detekce zvířat v „ubrzditelné“ vzdálenosti.

Ve stopách agenta 007

Jedete a v zádech máte smečku pronásledovatelů, kterých se přes veškeré vynaložené úsilí nemůžete zbavit? V takovém případě stačí stisk tlačítka na palubní desce a problém je vyřešen. Ze zadní části vozu se totiž začnou na cestu sypat ostrá zařízení, jejichž kontakt s pneumatikami rovná se předčasnému konci jízdy pronásledovatelů. Nikoli snímek o agentovi 007 s povolením zabíjet, ale realita.

Smoke on the Road

Rezvani je také možné nechat zmizet. Stačí použít jedno z tlačítek palubní desky. Prostor za vozem se záhy zahalí neprostupným dýmem, což umožní pod kapotou umístěný speciální zásobník s chladicí kapalinou. Po aktivaci putuje kapalina směr výfuky, ze kterých vychází hustý bílý kouř. Jednoduché, leč zároveň vysoce efektivní.

(Článek Tisíc koní a pancíř k tomu čtěte v zimním vydání Playboye)