22. prosince 2020 23:06

Hummer a jeho lidé

Akční hrdina Arnold Schwarzenegger v roce 1990 právě točil docela povedenou akční komedii Policajt ze školky, když kolem místa natáčení projela kolona vozidel Humvee. Rodák z Grazu, ve kterém se mimochodem vyrábí rovněž kultovní Mercedes G, rázem věděl, že konečně spatřil to pravé ořechové na čtyřech kolech. A nebyl sám. Několik příkladů za všechny.

Arnold Schwarzenegger USA, 1947

Bezpochyby prvním majitelem „jedničkového“ hummeru se stal v roce 1992 herec, který v době koupě nejspíš netušil, že se za devět let stane guvernérem Kalifornie a otcem nemanželského syna. Pro upřesnění, akční hrdina si pořídil civilní verzi vojenského vozidla Humvee, které získalo nehynoucí slávu v první válce v Perském zálivu, během které vyhnali spojenci irácké okupanty z ropou nasáklého emirátu Kuvajt. „Arnold je skutečně první civilista, který si pořídil hummer,“ potvrdil Lee Woodward, mluvčí společnosti General Motors, která v roce 1999 koupila značku od původního výrobce AM General. Terminátor si později pořídil několik novějších modelů. Po jistý čas se z hummeru radoval i vítěz prestižní kulturistické soutěže Arnold Classic.

David Beckham Anglie, 1975

Robustní stroj se těšil nemalé oblibě i fotbalových hvězd, nejslavnějším majitelem z řad fotbalistů byl nepochybně David Beckham, kterému učaroval Hummer H2. Po přestupu z Manchesteru United do Realu Madrid v roce 2003 David inspiroval svého spoluhráče a jednoho z kapitánů tehdejších „galacticos“ Guttiho. V Anglii, kam se hummer dovážel ve verzích kabriolet, Sport Utility Truck a Alpha Wagon, propadli pro změnu kouzlu nezničitelného vozu Kieron Dyer (Newcastle United, West Ham United), Djibril Cissé (FC Liverpool) či Harry Kewell (FC Liverpool).

Mike Tyson USA, 1966

V době, kdy jedna z nejkontroverznějších těžkých vah vydělávala opravdu velké peníze v řádech desítek milionů dolarů, dala dohromady sbírku vozů, kterou by mohl závidět i další slavný sběratel a boxer Floyd Mayweather. Vedle skvostů, jako Lamborghini LMOO2, Aston Martin Lagonda či Ferrari F50, se rozhodně neztratil ani Hummer H2. V roce 1996 podnikl Mike s pomocí H1 přednáškové turné, v jehož průběhu vysvětloval studentům, jak to bylo doopravdy se znásilněním Desiree Washington, za které putoval na tři roky do vězení. Model H2 si pořídil i jeho manažer Don King, kterému dnes nemůže přijít Iron Mike na jméno.

Robby Gordon USA, 1969

Hummer H3 se neztratil ani na nejslavnějším dálkovém závodě planety Rallye Dakar. Stalo se tak zásluhou jednoho z nejlepších amerických pilotů Robbyho Gordona, který startoval v letech 2006 až 2015 za volantem hummeru celkem v devíti ročnících. Na svém kontě má čtyři etapová vítězství, v roce 2009 skončil celkově třetí. V ročníku 2012 byl dokonce ve hře o vítězství v kategorii automobilů, byl však za podivných okolností diskvalifikován v důsledku nedodržení technických specifikací.

Dennis Rodman USA, 1961

Vedle Michaela Jordana jeden ze spolutvůrců úspěchu basketbalové dynastie Chicago Bulls, který nazývá severokorejského diktátora Kim Čong-una svým přítelem a dobrosrdečným klukem. Při pohledu na bohatě vybarvené tělo jednoho z nejlepších bránících hráčů historie NBA se nelze divit, že Dennis Rodman pojal stejně výzdobu svého vozu Hummer H1.

(Článek o hummeru na elektriku čtěte v zimním dvojčísle)