25. srpna 2020 20:12

Harley-Davidson ve filmu

Jak praví jeden životem ověřený citát: Holky a mašiny se nepůjčují, protože se pak obojí vrátí jako ojetý. A podle znalců existují pouze dva druhy motorek: Harley-Davidson a ty ostatní. I v tomto případě existují výjimky potvrzující pravidlo, neboť Steve McQueen v podle mého názoru nejlepší filmové honičce na motorkách, sedlal ve snímku Velký útěk stroj Triumph TR6 Trophy Bird. Jinak ale filmaři na „harleje“ docela hodně trpí.

  1. Easy Rider 1969, Harley-Davidson Chopper Bez zhlédnutí, nejlépe několikerého, kultovní road movie na Harley-Davidson ani nelez. Dvojice hippies Peter Fonda a Denis Hopper vydělá slušný peníz na drogách, sedne na mašiny a vyrazí z Los Angeles do New Orleansu na karneval. Famózní záležitost, ve které poukázal poprvé na svůj talent Jack Nicholson, za roli právníka si vysloužil nominaci na Oscara. Ačkoli byly v rámci natáčení použity čtyři harleye, největší pozornosti se těšil na zakázku postavený chopper Petera Fondy s ikonickou nádrží. Za vzor posloužila mašina Harley-Davidson Hydra-Glide z roku 1952, kterou pořídil Peter Fonda na policejní aukci. Bohužel, ani jedna z motorek se neuchovala, jedna byla zničena v poslední scéně, další tři zmizely neznámo kam.
  2. Ghost Rider 2007, Harley-Davidson Panhead Chopper Dluhy se musí splácet! A platí to i pro hvězdného kaskadéra Nicolase Cage, který svého času uzavřel smlouvu s ďáblem za účelem ochrany svých nejbližších – -otce a dětské lásky. Jednoho dne je ale ďábel zpět a žádá splátku dluhu. Takže za světla je Johnny kaskadér, v noci pak Ghost Rider nahánějící démony. A tak se nakonec se rozhodne vzepřít osudu. Nicolas Cage si rolí splnil svůj sen zahrát nejoblíbenějšího komiksového hrdinu. Pokud vám snad jeho motorka připomíná stroj Petera Fondy ze snímku Bezstarostná jízda, jedná se o správný postřeh. Motocykl byl postaven speciálně pro účely filmu, za vzor posloužil „bezstarostný“ chopper. Jinak, Peter Fonda si v Ghost Rider zahrál ďábla Mephista.
  3. Terminátor 2: Den zúčtování 1991, Harley-Davidson Fat Boy Arnold Schwarzenegger a správná mašina ve snímku, ve kterém jde o budoucnost lidstva. V prvním díle sice likvidace Sarah Connor, matky budoucího vůdce lidstva, ve válce proti strojům nevyšla, nový Terminátor, typ T-1000, se však vrací po deseti letech zpět do Los Angeles, terčem je tentokrát syn John Connor. Scenáristé se s motorkou a jezdcem příliš nemazlili, neboť v jedné ze scén vyslali něco málo přes 300 kg těžký stroj na skok do třímetrové hloubky kanalizace v Los Angeles. Díky Arnoldovi se Harley-Fat Boy těší z postavení jedné z nejprodávanějších motorek značky.
  4. Modrá Electra Glide 1973, Harley-Davidson Electra Glide Mimořádný snímek podle skutečné události z května roku 1969, kdy dva členové hippies jedoucí v mikrobusu VW zastřelili v Arizoně policistu jedoucího na motorce. Jedná se o první a zároveň poslední film Jamese Williama Guercia, držitele Grammy za eponymní album Blood, Sweat and Tears, který rovněž produkoval alba kapely Chicago. Ostatně, frontman kapely Peter Cetera si zahrál jednu z menších rolí.

(Článek Party roku čtěte v zářijovém vydání Playboye)