návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: Bentley
Auto-Moto

Bentley má styl a jinak tomu nebude...

Vydáno: 20.11.2019
Před sto lety založil anglický automobilový konstruktér Walter Owen Bentley společně s pány Frankem Burgessem a Harrym Varleyem společnost Bentley Motors Limited. Cíl byl jasný, za všech okolností vyrábět kvalitní sportovní vozidla. Značka má za sebou zajímavou i pohnutou minulost.
Automobilku Bentley založil před sto lety konstruktér Walter Owen Bentley.
Autor: Bentley Automobilku Bentley založil před sto lety konstruktér Walter Owen Bentley.
 1. Bentley je první vůz vyrobeným britskou automobilkou. Je rovněž prvním automobilem, na který výrobce poskytoval v té době nevídanou pětiletou záruku.
    
  Bentley 3 Litre, první automobil britské značky, byl představen v roce 1919, zákazníkům pak byl dodáván v letech 1921-1929. Už počáteční verze dosahovala rychlosti 120 km/h.
  Autor: Mr.choppers CC BY-SA 3.0 Bentley 3 Litre, první automobil britské značky, byl představen v roce 1919, zákazníkům pak byl dodáván v letech 1921-1929. Už počáteční verze dosahovala rychlosti 120 km/h.
 2. V letech 1924 a 1927–1930 slavily vozy Bentley pět vítězství na nejprestižnějším vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans. Na třech triumfech se podílel pilot W. Barnato. Na další vítězství čekala značka až do roku 2003, kdy na speciálu Bentley Speed 8 GT triumfovala posádka ve složení Capello/Kristensen/Smith.
 3. Na počátku 30. let minulého století automobilka Bentley Motors Limited v důsledku Wall Street Crash (1929) zkrachovala. Posledním vyrobeným modelem byl Bentley 8 Litre. Zavedenou značku převzala automobilka Rolls-Royce. Nový majitel se rovnal konci aktivit na poli motoristického sportu. Rolls-Royce zavedl v případě Bentley tři druhy klasifikace – Red Label, Green Label a Black Label. Do první kategorie spadaly cestovní modely, do zbývajících dvou pak sportovní a závodní speciály.
     
  Posledním vyrobeným modelem Bentley před nuceným prodejem automobilky firmě Rolls-Royce byl superluxusní Bentley 8 Litre. Tento vůz byl cílený na elitu mezi nejzámožnějšími zákazníky.
  Autor: Steve Glover CC BY 2.0 Posledním vyrobeným modelem Bentley před nuceným prodejem automobilky firmě Rolls-Royce byl superluxusní Bentley 8 Litre. Tento vůz byl cílený na elitu mezi nejzámožnějšími zákazníky.
 4. V roce 1970 byl uveden do provozu slavný motor o objemu 6,75 litru.
 5. V roce 1998 se značka Bentley stala součástí koncernu Volkswagen. Následoval návrat k motoristickému sportu. Zatímco v roce 2018 skončilo hospodaření společnosti Bentley hlubokou provozní ztrátou až 250 milionů eur, v polovině letošního roku se značka vrátila k zisku.
 6. Britská královská rodina užívá tradičně vozy Rolls-Royce nebo Bentley. V roce 2001 se stal oficiálním vozidlem královny Alžběty II. Bentley State Limousine. O osm let později převzala britská panovnice druhý exemplář. Součástí luxusního vozu bez registrační značky je pancéřování.
    
  Bentley State Limousine patřící britské panovnici nelze na ulici rozhodně přehlédnout.
  Autor: S. Foskett CC BY-SA 3.0 Bentley State Limousine patřící britské panovnici nelze na ulici rozhodně přehlédnout.
 7. Nejrychlejším vozem značky je Bentley Continental GT Supersports (2017). Maximální rychlost 336 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. Se sedmi stovkami koní pod kapotou se jedná rovněž o nejsilnější bentley.
    
  Nejrychlejším vozem značky je Bentley Continental GT Supersports.
  Autor: Bentley Nejrychlejším vozem značky je Bentley Continental GT Supersports.
 8. Jistý ruský majitel se letos odhodlal k neobvyklému kroku. Svůj Bentley Continental GT zbavil motoru, dveří, části konstrukce i karoserie. Místo toho přidal 4,3litrový motor V8 od Toyoty. Na vůz namontoval dvojici pásů. Pravda, monstrum zvládne maximální „rychlost“ 50 km/h, nic však stroj nezastaví.
 9. Čtyřnásobný mistr světa v rallye a vítěz Rallye Paříž–Dakar Juha Kankkunen se v roce 2007 vypravil s automobilem Bentley Continental GT 4 x 4 na zamrzlé jezero nacházející se poblíž Botnického zálivu. Na ledové ploše vyvinul finský pilot maximální rychlost 321 km/h. Vůbec nejrychleji jel o 10 km víc, neboť výsledný čas se vypočítává z průměrné rychlosti ze dvou jízd.
    
  V roce 2007 stanovil Juha Kankkunen nový rychlostní světový rekord na ledovém povrchu se svým soukromým vozem Bentley Continental GT. V roce 2011 pak tento rekord ještě vylepšil na 330,695 km/h s vozem Bentley Continental Supersports convertible.
  Autor: Bentley V roce 2007 stanovil Juha Kankkunen nový rychlostní světový rekord na ledovém povrchu se svým soukromým vozem Bentley Continental GT. V roce 2011 pak tento rekord ještě vylepšil na 330,695 km/h s vozem Bentley Continental Supersports convertible.
 10. V roce 1994 připravila automobilka pro brunejského sultána model Bentley Dominator. SUV s pohonem všech čtyř kol vyšlo na tři miliony liber, tedy 90 milionů korun. Celkem si sultán objednal šest kusů.
    
  Nedávno představený Bentley Flying Spur třetí generace přináší tolik technických inovací, kolik zatím žádný z jeho předků.
  Autor: Bentley Nedávno představený Bentley Flying Spur třetí generace přináší tolik technických inovací, kolik zatím žádný z jeho předků.

(Článek Spěchat s noblesou představující třetí generaci Bentley Flying Spur čtěte v prosincovém čísle Playboye)

Související témata: Bentley , historie , Playboy 12/19 , auto snů