20. listopadu 2019 20:54

Bentley má styl a jinak tomu nebude...

Před sto lety založil anglický automobilový konstruktér Walter Owen Bentley společně s pány Frankem Burgessem a Harrym Varleyem společnost Bentley Motors Limited. Cíl byl jasný, za všech okolností vyrábět kvalitní sportovní vozidla. Značka má za sebou zajímavou i pohnutou minulost.

  1. Bentley je první vůz vyrobeným britskou automobilkou. Je rovněž prvním automobilem, na který výrobce poskytoval v té době nevídanou pětiletou záruku.
  2. V letech 1924 a 1927–1930 slavily vozy Bentley pět vítězství na nejprestižnějším vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans. Na třech triumfech se podílel pilot W. Barnato. Na další vítězství čekala značka až do roku 2003, kdy na speciálu Bentley Speed 8 GT triumfovala posádka ve složení Capello/Kristensen/Smith.
  3. Na počátku 30. let minulého století automobilka Bentley Motors Limited v důsledku Wall Street Crash (1929) zkrachovala. Posledním vyrobeným modelem byl Bentley 8 Litre. Zavedenou značku převzala automobilka Rolls-Royce. Nový majitel se rovnal konci aktivit na poli motoristického sportu. Rolls-Royce zavedl v případě Bentley tři druhy klasifikace – Red Label, Green Label a Black Label. Do první kategorie spadaly cestovní modely, do zbývajících dvou pak sportovní a závodní speciály.
  4. V roce 1970 byl uveden do provozu slavný motor o objemu 6,75 litru.
  5. V roce 1998 se značka Bentley stala součástí koncernu Volkswagen. Následoval návrat k motoristickému sportu. Zatímco v roce 2018 skončilo hospodaření společnosti Bentley hlubokou provozní ztrátou až 250 milionů eur, v polovině letošního roku se značka vrátila k zisku.
  6. Britská královská rodina užívá tradičně vozy Rolls-Royce nebo Bentley. V roce 2001 se stal oficiálním vozidlem královny Alžběty II. Bentley State Limousine. O osm let později převzala britská panovnice druhý exemplář. Součástí luxusního vozu bez registrační značky je pancéřování.
  7. Nejrychlejším vozem značky je Bentley Continental GT Supersports (2017). Maximální rychlost 336 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. Se sedmi stovkami koní pod kapotou se jedná rovněž o nejsilnější bentley.
  8. Jistý ruský majitel se letos odhodlal k neobvyklému kroku. Svůj Bentley Continental GT zbavil motoru, dveří, části konstrukce i karoserie. Místo toho přidal 4,3litrový motor V8 od Toyoty. Na vůz namontoval dvojici pásů. Pravda, monstrum zvládne maximální „rychlost“ 50 km/h, nic však stroj nezastaví.
  9. Čtyřnásobný mistr světa v rallye a vítěz Rallye Paříž–Dakar Juha Kankkunen se v roce 2007 vypravil s automobilem Bentley Continental GT 4 x 4 na zamrzlé jezero nacházející se poblíž Botnického zálivu. Na ledové ploše vyvinul finský pilot maximální rychlost 321 km/h. Vůbec nejrychleji jel o 10 km víc, neboť výsledný čas se vypočítává z průměrné rychlosti ze dvou jízd.
  10. V roce 1994 připravila automobilka pro brunejského sultána model Bentley Dominator. SUV s pohonem všech čtyř kol vyšlo na tři miliony liber, tedy 90 milionů korun. Celkem si sultán objednal šest kusů.

(Článek Spěchat s noblesou představující třetí generaci Bentley Flying Spur čtěte v prosincovém čísle Playboye)