4. června 2018 16:06
Jan Kratochvíl

Vyšetřování kauzy Kuciak: pravděpodobně předpokládám...

Na konci února byl na Slovensku v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy zastřelen slovenský novinář Ján Kuciak (1990) a jeho snoubenka Martina Kušnírová (1990). Od prvního okamžiku bylo zřejmé, že se jednalo o nájemnou vraždu související s prací zavražděného novináře.

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi nevídanou politickou krizi. Prezident Kiska a opozice měli od počátku ve všem jasno, za vším bylo nutno hledat premiéra Roberta Fica a jeho chráněnce ministra vnitra Roberta Kaliniaka. Ve hře byla ještě zločinecká organizace, kalábrijská mafie ’Ndrangheta, jejíž obrat se před pěti lety rovnal 3,5 procenta HDP celé Itálie. Lidé na Slovensku vyšli do ulic, zemi jednoho z premiantů EU zachvátila nebývalá vlna demonstrací.

Bomba a politické zemětřesení

Jednalo se o vlnu mnohem větší, než tomu bylo za časů premiéra Vladimíra Mečiara. Tedy v dobách, kdy byl například na konci srpna 1995 agenty Slovenské informační služby SIS odvlečen do Rakouska syn tehdejšího prezidenta Michala Kováče. Na únos navázala vražda Róberta Remiáše. Bývalému policistovi se stal osudným kontakt s korunním svědkem kauzy únosu prezidentova syna Oskarem Fegyveresem, ukrývajícím se v cizině. Ten před svým útěkem vypověděl, že se na únosu podílela SIS. Remiášův vůz BMW kdosi vyhodil do vzduchu na konci dubna 1996. Vražda zůstala dodnes nevyšetřena.

Vraťme se do dnešních časů. 12. března neustál tlak Robert Kaliniak a odstoupil. Za další dva dny podal demisi premiér Fico. Premiéra a vítěze mnoha voleb nezachránilo ani teatrálních milion eur na stole jako odměna za informace vedoucí k dopadení pachatele. Přesto premiér prezidentovi Kiskovi s úsměvem sdělil, že nikam vlastně neodchází. Jeho místo obsadil spolustraník Peter Pellegrini. Nový ministr vnitra Drucker podal demisi, nechtěl na přání demonstrantů odvolat policejního prezidenta Gašpara. A tak má Slovensko další ministryni vnitra paní Denisu Sakovou. A ke konci května odešel na základě pokynu premiéra Pellegriniho policejní prezident Gašpar.

Jasné předpoklady

Zdá se, že vzhledem k politickým turbulencím se jaksi zapomnělo, aspoň podle mého názoru, na to nejpodstatnější, na vyšetřování kauzy zavražděného Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Pravda, po takřka třech měsících přišel slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár s tím, že v případu dvojnásobné vraždy nastal posun. V čem onen posun spočívá? Vyšetřovací verze se zúžily! Je „téměř“ jisté, že prvořadým objektem zájmu vraha byl Ján Kuciak, jeho snoubenka byla v nesprávné době na nesprávném místě. „Nejpravděpodobnějším“ motivem vraždy je Kuciakova práce. Nic proti práci slovenských vyšetřovatelů, nicméně po několikaměsíčním vyšetřování přišli na to, co bylo jasné od první chvíle.

Nové skutečnosti pak měla přinést rekonstrukce dvojnásobné vraždy. Pokud platí pravidlo, podle kterého u vyšetřování vraždy rozhoduje prvních osmačtyřicet hodin, zdá se mí být termín rekonstrukce 30.5. poněkud opožděný. Nicméně, podívejme na nové skutečnosti.

Experti z oblasti balistiky, chemie, soudní znalci, lékaři a technici přišli na to, že vrah byl pravděpodobně hodinu před vraždou na pozemku. Vypadá to, že měl zmapovaný pohyb snoubenců. Zřejmě viděl, že Martina jela vyzvednout Jána. Vyšetřovatelé předpokládají, že se ukrýval za kuchyní. Policie dále předpokládá, že Martina byla zastřelena z bezprostřední blízkosti jako první. Alespoň že je na základě rekonstrukce jasné, že Ján Kuciak byl zastřelen dvěma ranami z bezprostřední blízkosti. A podle expertizy to vypadá, že vrah použil zbraň s tlumičem a náboje byly asi upravené. Jenom netuším, proč musela být součástí rekonstrukce matka zavražděné Martiny Kušnírové a rodiče Jána Kuciaka. Že by kvůli kamerám?

Zmizel vrah v dáli…

Na základě rekonstrukce předpokládám, že policie je po necelých třech měsících pravděpodobně ve slepé uličce. Alespoň to tak vypadá. V této souvislosti bych si dovolil vypůjčit část textu z květnového Playboye, ve kterém se píše o vraždách novinářů. Jeho součástí je analýza bývalého ředitele slovenského úřadu pro boj s korupcí Jozefa Šáteka, který popsal pro web Aktuality.sk typologii dvojnásobného vraha následovně: „Jedná se o silnou a vyrovnanou individualitu s pevnou vůlí, chladnokrevný typ s kreativními schopnostmi, detailistu. Fyzicky vytrénované tělo, dokonale ovládá sebeobranu a práci se zbraněmi. Málomluvný samotář vykonávající vraždy na objednávku. Celou přípravu realizuje a únik si vymyslí do nejmenších detailů. Jeho finanční odměna je enormně vysoká.“ Jak se pak dál píše, vrah je v daleké cizině s penězi na účtu… Obávám se, že pan Šátek má pravdu. Na druhou stranu, naděje umírá poslední.