18. března 2019 19:32

Vyloučením ke světlým (stranickým) zítřkům...

Přestože se v české politice objevil v podobě druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka snad poprvé politik, který udělil sám sobě mandát, událostí uplynulého týdne je nepochybně vyhazov Václava Klause mladšího z ODS. Na druhou stranu, nic nového pod sluncem.

  1. Tomio Okamura | Úsvit přímé demokracie, březen 2015 Před čtyřmi lety se přepisovaly dějiny české, ale možná i světové politiky, neboť poslanci hnutí se rozhodli vyloučit ze svého klubu otce zakladatele, navíc, co se volebních výsledků týče, jednoznačně nejúspěšnějšího politika hnutí. Důvodem bylo údajné nehospodárné utrácení peněz, které se však nikdy neprokázalo. Zatímco však Úsvit přímé demokracie skončil po jednom volebním období v propadlišti politických dějin, založili Tomio Okamura a s ním vyloučený Radim Fiala Stranu přímé demokracie (SPD), která zaznamenala značný úspěch v posledních parlamentních volbách. Tomio Okamura pak nakonec dosáhl na post místopředsedy Poslanecké sněmovny.
  2. Václav Klaus | ODS, březen 2019 V případě vyloučení syna zakladatele strany se kdysi vůdčí partaj opět zbavila mezi voliči nejoblíbenějšího politika. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován poté, co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ vysvětloval šéf strany Petr Fiala. Karta fialová přišla za Klausovo prohlášení, kterým přirovnal hlasovací mašinérii schvalující prakticky veškerou bruselskou legislativu k židovskému výboru vypravujícímu za druhé světové války transporty do vyhlazovacích táborů.
  3. Vlastimil Tlustý | ODS, duben 2009 Před deseti lety vyloučila ODS ze svých řad tvůrce svého ekonomického programu, se kterým strana dosáhla ve volbách 2009 rekordního výsledku a ministra financí první Topolánkovy vlády. Tlustý nerozchodil fakt, že v „přeběhlické“ vládě premiéra Topolánka byl nahrazen tehdejším členem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Poslanec Tlustý pak ještě jako člen ODS svým hlasem přispěl k pádu kabinetu Mirka Topolánka uprostřed evropského předsednictví.
  4. Petr Kott | ODS, říjen 2003 Poslanec v té době opoziční ODS byl vyloučen ze strany, neboť se koncem září opil tak, že nebyl schopen mačkat tlačítko na hlasovacím zařízení a hlasovat tak o klíčových zákonech, včetně zákona o reformě veřejných financí. Poslanec reagoval přestupem do vládní Unie svobody, brzo si našel cestu k ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD). Za to se mu dostalo odměny v podobě postu ředitele středočeské pobočky VZP. V roce 2012 byl spolu s Rathem a manželkou Kateřinou zadržen v souvislosti s předraženými zakázkami. Nakonec byl odsouzen k 7,5 roku vězení.
  5. Jozef Wagner | ČSSD, prosinec 1996 Nejdříve nafackoval poslanec Wagner v červnu 1995 stranickému kolegovi a budoucímu ministrovi vnitra Grulichovi, stát se tak mělo v reakci na antisemitskou poznámku. Přestože svou ránou způsobil příteli několik týdnů trvající pracovní neschopnost, ze strany byl vyloučen za podporu státního rozpočtu menšinové vlády premiéra Václava Klause.