12. dubna 2022 17:50

V přístavech a loděnicích mrzne a mrzne

Přestože asi nejznámější ruský oligarcha Roman Abramovič razil zásadu, že peníze mají rády ticho, i on se rád chlubil svými jachtami. Nejinak tomu bylo v případě dalších ruských dolarových miliardářů, ostatně v zemi, ve které kdysi zítra znamenalo včera, platilo, že oligarcha bez jachty jako by nebyl.

Po vpádu ruské armády na Ukrajinu a vyhlášení nebývalých ekonomických sankcí jsou proto luxusní plavidla ruských boháčů spjatých s Vladimirem Putinem vyhledávaným objektem zájmu patřičných orgánů EU, Anglie a USA. Řadě oligarchů se nepodařilo svá plavidla včas skrýt do bezpečných přístavů, což zavdává spekulace o tom, zdali novodobý ruský car nehodil své víceméně věrné oligarchy přes palubu, neboť ti se mezi prostým lidem v Rusku netěší popularitě.

Rozhoduje dobrá víra

Pro vysvětlení, zmrazení majetku rovná se nemožnosti majitele s tímto majetkem nakládat. Jachtu nelze prodat, pronajímat, zastavit, a co je v tomto případě nejpodstatnější, není možné provádět nezbytný servis, lodě v řádech desítek až stovek milionů dolarů proto chátrají. Jak uvedl magazín Forbes, od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a vyvolalo ozbrojený konflikt na Donbase, platí, že státy konající v dobré víře, že konkrétní osoba je vlastníkem majetku, neodpovídají za škodu, která v důsledku zmrazení vznikne. Je tomu tak i v případě, že se vlastníkem ukáže být někdo jiný.

Sankce se pak týkají i rozestavěných jachet, případně plavidel opravovaných. Proto bylo v nizozemských loděnicích zadrženo dvanáct budoucích jachet. Ministr zahraničí Wopke Hoestra prohlásil, že pokud zadavatelé figurují na sankčních seznamech, budou rozestavěná i opravovaná plavidla rovněž zmrazena.

Poněkud nepřehledná je situace kolem jachet zmiňovaného Romana Abramoviče. Na konci března zveřejnil list The Wall Street Journal informaci, podle které měl sice ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádat v telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena, aby proti oligarchovi nezaváděl sankce, protože by mohl fungovat jako zprostředkovatel mezi Ukrajinou a Putinem, stále majitel FC Chelsea je ovšem na sankčním seznamu Velké Británie a EU. Proto Abramovič zakotvil svou megajachtu Solaris za 600 milionů dolarů v tureckém přístavu Bodrum, na začátku minulého týdne ovšem podle serveru nypost.com jachta přístav opustila za účelem „vyhlídkové plavby“. Jeho další jachta Eclipse kotví v tureckém přístavu Marmaris.

Další miliardáři z okruhu Vladimira Putina ovšem nemají takové štěstí, web nbcnews.com zveřejnil šestici nejzajímavějších dosud zabavených jachet v celkové hodnotě převyšující miliardu dolarů. Podle právníků se sice nacházíme v bezprecedentní situaci, nicméně vzhledem k dnešním poměrům bude platit pravidlo o tom, že když se kácí les, na třísky hledět netřeba.

Lady M 55 milionů dolarů

Majitel: Alexej Mordašov (1965) patřící dlouhodobě mezi nejbohatší obyvatele Ruska. Jeho majetek odhadoval Forbes na 27 miliard dolarů. Ze tří manželství má šest dětí.

K zabavení plavidla v hodnotě 55 milionů USD došlo v přístavu italského města Imperia. Jachta o délce kolem 70 metrů má šest kajut, bazén a posilovnu. O provoz se stará čtrnáctičlenná posádka. Přesto bude moci jeden z králů ruského ocelářského průmyslu podnikající rovněž v oblasti strojírenství poskytnout početné rodině zázemí na jachtě Nordem za 500 milionů dolarů. Plavidlo, které pojme 36 hostů a má dva heliporty, kotví na Seychelských ostrovech, na kterých neplatí sankce USA ani EU.

Sanlorenzo Lady Lena 290 milionů dolarů

Majitel: Gennadij Timčenko (1952), předseda představenstva hokejové KHL, majitel klubu SKA Petrohrad. Rytíř Řádu čestné legie z roku 2013 podniká v plynárenství, dopravě a stavebnictví. Údajně patří mezi bankéře prezidenta Putina, kterému se stará o peníze v zahraničí. Na sankční seznam oligarchů se dostal mezi prvními hned na konci února.

Stejně jako Lady M byla i Lena zmrazena v italském přístavu Imperia. Gennadij se tak musí obejít bez 52 metrů dlouhé jachty, které pojme dvanáct hostů ve čtyřech standardních a jednom VIP apartmá. Devítičlenná posádka se stará o několik skútrů, terasu, jacuzzi, saunu, parní lázně, jídelnu, bar či audiovizuální zábavní centrum.

SY A 450 milionů dolarů

Majitel: Andrej Melničenko (1972) je vlastníkem většinového podílu ve společnostech Eurochem (hnojiva) a SUEK (těžba uhlí). Aktuální hodnota majetku je odhadována na 18 miliard dolarů.

Jachtu v hodnotě 450 milionů dolarů navrhl známý designér Philippe Starck, v případě nouze se kromě tří motorů může spolehnout na plachty. Trup jachty je z oceli a uhlíkových vláken. Média píšou v souvislosti se Sailing Yacht A o nejvíce futuristické jachtě světa. Ruský miliardář z hodně blízkého Putinova okolí je sběratelem obrazů impresionistického malíře Clauda Moneta, které se měly nacházet na jeho superjachtě s osmi palubami, několika výtahy a nejvyššími stožáry na světě. Nicméně představa, že by díla zůstala po uvalení sankcí na palubě jachty a stala se předmětem zmrazení, je vzdálena realitě. SY A se nachází v Terstu.

Valerie 150 milionů dolarů

Majitel: Sergej Chemezov (1952) je bývalý kolega Vladimira Putina z časů společného působení v KGB v NDR, dokonce to dotáhl na generála. Od roku 2007 je ředitelem státem ovládaného ruského zbrojařského konglomerátu Rostec, figuruje v seznamech Pandora Papers.

Na jachtu z roku 2011 vzpomínají bezpochyby rovněž Jeniffer Lopez a Ben Affleck, pár byl hostem ruského miliardáře. Valerie má šest palub, centrální bar, wellness, fitness, v přední části může přistát vrtulník Airbus H30. Sedmadvacetičlenný personál má na starosti sedmnáct hostů. Jachta byla zmrazena v Barceloně.

Amore Vero 120 milionů dolarů

Majitel: Igor Sečin (1960) je další těžkou váhou z okolí Vladimira Putina, jedná se totiž o šéfa ruské ropné společnosti Rosněfť, který předtím působil v letech 2008 až 2012 jako vicepremiér Putinovy vlády. Jeho majetek je odhadován na 12,4 miliardy eur.

Jachta byla zmrazena ve francouzské loděnici La Ciotat poblíž Marseille. Jednalo se o docela dobrodružnou záležitost. Místní úřady totiž dostaly informaci, že přestože měly opravy spojené se servisem původně trvat do poloviny dubna, posádka se náhle rozhodla odplout, proto bylo nezbytné konat.

Tango 120 milionů dolarů

Majitel: Viktor Vekselberg (1957) je předseda představenstva společností RUSAL, zaměřené na těžbu a výrobu hliníku, a ZAO Renova, která kromě hliníku podniká v energetickém a těžařském průmyslu. Podniká ve výrobě titanu. V Česku vlastnil společnost na zpracování drahých kovů Safina.

Téměř 80 metrů dlouhou jachtu zabavily španělské úřady na španělském ostrově Palma de Mallorca. Stalo se tak na základě žádosti Ministerstva spravedlnosti USA, které podezírá Vekselberga z praní špinavých peněz a obcházení sankcí.