S touto otázkou přišli kolegové z německého Playboye. Ještě dřív, než se začne řešit módní otázka spojená se sexismem a genderovou nevyvážeností, je nutno říci, že v tomto případě jde opravdu o záchranu lidského života.
Podle dostupných studií totiž umírá na koronavirovou infekci ve srovnání s ženami dvojnásobný počet mužů. Vědci tuto skutečnost vysvětlují robustnějším imunitním systémem něžnější části lidstva, neboť zatímco estrogen stimuluje rezistenci, potlačuje testosteron imunitní systém.
Soumrak testosteronu
Jak se pak autoři shodují, testosteron dnes není v důsledku sexuálních eskapád bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a filmového exproducenta Harveye Weinsteina, který dokonce skončil ve vězení, v módě. Zatímco ještě na přelomu tisíciletí byl metrosexuál, jako například David Beckham, jehož tělo hrálo svaly a po boku měl krásnou manželku (Posh Spice), ztělesněním maskulinity, dnešní mužské superhvězdy se dnes prezentují v krajkových šatech. Řeč je v tomto případě o zpěváku Harrym Stylesovi, který se před časem objevil takto oděn na obálce amerického Vogue.
Testosteron dnes není v módě, dnešní mužské superhvězdy se prezentují třeba v krajkových šatech...
Zdroj: profimedia.cz
Testosteron dnes není v módě, dnešní mužské superhvězdy se prezentují třeba v krajkových šatech...
Zdroj:
profimedia.cz
Málo dostupný vzor
Na druhou stranu, buďme spravedliví, neboť definice maskulinity byla vždy komplikovaná. V různých historických časech a společnostech existovala různá pojetí a dosud nebyla formulována univerzální definice mužství. Je však známo, že nadřazenou formou je „hegemonní maskulinita“. Autorkou konceptu je australská socioložka Raewyn Connell, která ve svých stěžejních dílech Gender and Power (1987) a Masculinites (1995) definovala koncept hegemonní maskulinity. Jedná se o idealizovaný vzor mužství, se kterým jsou všichni jedinci poměřováni, přestože jen minimum mužů tohoto vzoru fakticky dosáhne.
Nedal to ani Bond
Názorným příkladem jsou šedesátá léta minulého století. Tehdy se v roli Jamese Bonda poprvé představil skotský herec Sean Connery, ze kterého adrenalin přímo stříkal. Agent 007 byl, dosud je a doufejme, že bude, chytrý, elegantní, galantní, nebojácný, s přehledem i nadhledem řeší i ty nejkrizovější situace. Přesto především mladí lidé netoužili být Seanem Connerym, ale jedním z Beatles či hermafroditem, jako David Bowie. Dívky nesnily ani tak o Bondovi, ale o někom křehkém a zranitelném, jako byl například zpěvák The Doors Jim Morrison.
Z Jamese Bonda v podání Seana Conneryho adrenalin přímo stříkal. Přesto především mladí lidé chtěli být spíš jedním z Beatles či hermafroditem, jako David Bowie.
Zdroj: United Artists
Z Jamese Bonda v podání Seana Conneryho adrenalin přímo stříkal. Přesto především mladí lidé chtěli být spíš jedním z Beatles či hermafroditem, jako David Bowie.
Zdroj:
United Artists
Karl-Heinz narazil
Ale zpět k očkování. Florian Boitin ve zmiňovaném textu na stránkách německého Playboye píše o zajímavém kroku šéfa FC Bayern Mnichov Karla-Heinze Rummeniggeho, který podle mého názoru nijak nelogicky navrhl, aby se čímsi jako „očkovacími“ ambasadory stali hráči jeho týmu. Rummeniggeho návrh vycházel z faktu, že Bayern vyhrál v poslední době všechno, co se vyhrát dalo, a očkované hvězdy v čele s aktuálně nejlepším fotbalistou světa Robertem Lewandowským by mohly ovlivnit nemálo těch, kteří zatím ohledně vakcinace váhají. Šéf Bayernu ale velmi tvrdě narazil. Mužské vzory se dnes prostě nějak nenosí.