10. července 2018 13:57
Jan Kratochvíl

Přeživší dvojitý agent důležitější než řetězem umlácený Čech?

V září 2016 se jednatřicetiletý Čech Zdeněk Makara nepohodl nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Za to byl jistým Raymondem Sculleyem za přihlížení několika obyvatel britské metropole ubit k smrti řetězem. V březnu letošního roku se pak někdo pokusil v anglickém městečku Salisbury otrávit přeběhlého ruského agenta Skripala…

Důkazů netřeba

Několik hodin po otravě Sergeje Skripala a jeho dcery Julie pravila britská premiérka Theresa May, že na vině je jednoznačně Rusko. Ministr zahraničí jejího kabinetu Boris Johnson pak přispěchal s hypotézou, že celou akci osobně nařídil ruský vládce Vladimir Putin. Spojenci z Evropské unie a NATO začali okamžitě jednat. Důkazů nebylo třeba, stačila slova vrcholných britských politiků. Následovalo vyhoštění ruských diplomatů, Moskva reagovala recipročně. Nakonec se naštěstí Skripalovi z otravy smrtelným plynem zázračně uzdravili. Látka typu novičok však úřaduje poblíž Salisbury dál. Právě jsem zaregistroval informaci, že ti, kdo zpackali vraždu Skripalových (podle britské strany nejspíš agenti FSB, nástupnické organizace KGB), měli odhodit injekční stříkačku, případně lahvičku s jedem typu novičok do popelnice. K obsahu se dostala britská dvojice a požila její obsah. Žena za to zaplatila životem, muž je v kritickém stavu.

Muž s řetězem nevinen

Zatímco se však v kauze novičok pohybujeme ve sféře spekulací, příběh našeho spoluobčana Zdeňka Makary je mnohem přímočařejší a podložen důkazy. I přes nepříliš kvalitní záznam dopravní kamery je zřejmé, že Raymond Sculley praštil Zdeňka Makaru, který měl předtím pronést nevhodné poznámky na adresu jeho synovce, řetězem se zámkem na kolo. Jedna rána nestačila, podle patologa byl Zdeněk Makara udeřen šestkrát či sedmkrát, nakonec zemřel v důsledku silného krvácení. K ubití českého občana řetězem v zemi EU došlo i přes skutečnost, že podle výpovědí společníků (!) Raymonda Sculleyeho oběť při setkání se svým likvidátorem jasně naznačila, že nemá zájem řešit vzniklou situaci konfliktem.

Přesto všechno nezávislá porota spojeneckého státu rozhodla o tom, že Sculley praštil minimálně šestkrát oběť řetězem v rámci sebeobrany. Byl totiž přesvědčen o tom, že na něj bylo útočeno holýma rukama, přičemž na jeho těle nebyly zaznamenány žádné stopy fyzického útoku. Navíc v Anglii, jedné z kolébek demokracie, se nelze proti rozsudku odvolat.

A tak se rodina Zdeňka Makary obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Před několika dny tato instance rozhodla o tom, že v případě ubití našeho spoluobčana řetězem nepostupovaly britské úřady v rozporu s evropskou úmluvou o lidských právech.

Vlastně se nic nestalo

Pokud někdo očekával, že kauza v Londýně umláceného Čecha vzbudí u českých politických špiček stejnou reakci jako případ přeživšího agenta Skripala, musí být zklamán. Naše diplomacie se zmohla pouze na formální diplomatickou nótu, o nějakém vyhošťování anglických diplomatů ze země nemůže být ani řeč. Proč taky? Obyčejný Čech přece není dvojitý ruský agent. A spojenci v Londýně přece rozhodli, že se vlastně nic nestalo. A tak jen prezident Miloš Zeman v rozhovoru s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonen, který se omluvil rodině ubitého Čecha, konstatoval, „že v Praze by se asi nestalo, aby když někoho zabijete na ulici, abyste ty, kdo zabili, osvobodili“. Jiný kraj, jiný mrav a Makara není Skripal, chtělo by se říci.