31. května 2022 17:40

Prachy, jenom prachy nečekají...

Text titulku, který jsem si vypůjčil z jedné skladby Pražského výběru, je spojen se „společenskou událostí, která nemá v Česku obdoby“, v podobě původně plánovaného boxerského večera. Ostatně, profesionální box generuje mimořádné příjmy, není to tak dávno, co byl po několik let nejbohatším sportovcem světa Floyd Mayweather. A přes nedávnou porážku s Rusem Bivolem uzavřel nejvýše hodnocený boxer současnosti Saul „Canelo“ Álvarez v roce 2018 se společnost?

Jak se však ukázalo v sobotu 21. května na akci Oktagon Vémola vs. Marpo, která byla promotérem organizace prezentována jako „společenská událost, která nemá v České republice obdoby“, velké peníze se dají vydělat i na akci, kdy proti sobě do ringu postavíte dva boxerské neumětely. Proto si troufám tvrdit, že se promotér Ondřej Novotný držel při prezentaci své akce docela při zemi, neboť se jednalo o počin, který nejspíš nemá obdoby nejen v Česku, ale i ve světě. Vydělat na boxerské parodii totiž nedokázali ani nejslavnější promotéři historie, jako Don King nebo Bob Arum. Pravda, oba neměli a nemají pořádání podobných taškařic zapotřebí, ale to už je jiná debata.

Rappera box naplňuje

Každopádně český promotér prodal takřka 20 tisíc vstupenek, jejichž cena se pohybovala v rozmezí 990 až 19 900 korun na akci, přičemž „vrcholem“ byl „boxerský“ zápas, ve kterém se utkali nejpopulárnější český zápasník MMA Karlos „Terminátor“ Vémola a rapper Marpo Otakar Petřina, kteří do té doby neabsolvovali v ringu jediné utkání. Marpo byl prezentován jako úspěšný rapper a hudebník se zálibou v bojových sportech. V mládí se věnoval thajskému boxu a dotáhl to na vicemistra ČR. Skončil kvůli zdravotním komplikacím. Jak se dál na webu fightlive.cz uvádí, s „přibývajícím věkem se však netají touhou věnovat se boxu a postavit se těm největším výzvám“. Právě box Marpa podle jeho vlastních slov v současnosti naplňuje víc než muzika.“ Jak se ukázalo, na to, stát se součástí „společenské události, která nemá v České republice obdoby“, touha stačí.

Příklady táhnou

Karlos Vémola je právem považován za nejpopulárnějšího českého bojovníka MMA. V nejprestižnější organizaci UFC toho sice moc nepředvedl, Lunetic se ovšem těší také větší popularitě než Česká filharmonie.

Co se Karlosových zkušeností s boxem týče, v únoru 2019 mi v rozhovoru pro Playboy mimo jiné řekl, že bojovník MMA Conor McGregor, který se účastnil bizarního, leč mimořádně dobře zaplaceného boxerského zápasu s Floydem Mayweatherem, „odešel jako šampion“. Jak Vémola dodal, vydržel v profi ringu s neporaženým Money Floydem deset kol, tedy mnohem delší dobu, než mnoho boxerů před ním. Faktický souhlas, realita je ovšem taková, že pokud by pospíchal za nákupy, mohl Mayweather zápas ukončit maximálně ve druhém kole. To však nic nemění na skutečnosti, že Money Floyd zkasíroval za boxerskou frašku 275 milionů dolarů a poražený McGregor bral 99 milionů. A příklady táhnou.

Jasný signál

Sportovní „úrovní“ fightu Vémola versus Marpo nemá cenu se zabývat. Hrdinou „společenské události, která nemá v České republice obdoby“, se nakonec stal rozhodčí Jan Frána, který celou taškařici ukončil ve čtvrtém kole a vítězem vyhlásil Vémolu. Stalo se tak k nelibosti promotéra, který sice respektoval rozhodnutí sudího, zároveň to však podle jeho názoru pokazil všem, protože při podobném zápase je potřeba cit a rozhodčí potřebuje být trochu showman. Promotér Novotný tímto vyslal evidentně jasný signál směrem k rozhodčímu další možné boxerské parodie. Vítězný Karlos se pro změnu nechal slyšet, že nemá problém se zápasem s profi boxerem. Stačí, pokud budou ve hře dobré peníze a boxer projde dopingovou kontrolou. Docela odvážné tvrzení. V listopadu 2019 si to totiž v kleci rozdal v zápase MMA s Attilou Véghem. Slovenský bojovník vsadil na boxerskou přípravu a taktiku, Vémolu si vodil jako slepého koně a na konci prvního kola pravou zadní velkohubého soupeře knokautoval.

Vlk se nažral šlichty

Je otázka, zdali Karlos soupeře hned tak najde. Ringový rozhodčí totiž povolil Vémolovi, marně se snažícímu o box, rány hlavou a tlačení. Nejspíš se obával reakce diváků, kterým opravdový box nic neříká, a zaplatili za „céčkovou“ komedii s vítězným Karlosem. A co by asi říkal promotér, kdyby rozhodčí v souladu s boxerskými pravidly ukončil zápas v prvním kole? Proto platilo to, co o utkání z kategorie „money fight“ pravil bývalý profesionální mistr světa a Evropy, předseda České unie profesionálů Lukáš Konečný, vlk se nažral a koza zůstala celá. Box hořce zaplakal, ale o sportu to v tomto případě určitě nebylo.