Potvrzuji, zřejmě…
Zdroj: profimedia.cz
Potvrzuji, zřejmě…
Zdroj:
profimedia.cz
Internetový deník Echo24 charakterizuje sám sebe jako pravicově liberální konzervativní médium. K tomu vydává, alespoň podle svých slov, „nejsvobodnější časopis v Česku“.
Časopis jsem nikdy nečetl, k textům z deníku se dostávám každodenně. Od prvopočátku jeho fungování jsou zřejmé cíle – Miloš Zeman, Vladimir Putin, Andrej Babiš, Viktor Orbán, Tomio Okamura, Donald Trump, Rusko. A také FTV Prima, která manipuluje, „dává prostor konspirátorům, xenofobům, hoaxům“. Proč ne, každý, zvláště pak privátní mediální subjekt, má v boji o čtenáře a inzerenty právo na svůj názor a výběrů cílů.
Zároveň by měl ovšem internetový deník, který tolik dbá na mediální férovost, zapracovat na tom, aby se sám nedopouštěl manipulací. Oč jde? Na konci srpna jsem se v jednom článku Echa24 dočetl, že „reportéři potvrzují, že peníze na kampaň prezidenta zřejmě přišly z Ruska“. K tomu, abych se pouštěl do debat na téma financování prezidentské kampaně dvojnásobného vítěze přímých voleb Miloše Zemana, nemám dostatek informací. Prostě Miloš Zeman vyhrál, výsledek byl uznán patřičnými orgány, tím to pro mě končí. A uvidíme, jak v dalších volbách. Nicméně na oné větě, jak jsem ostatně tučně zdůraznil, mě zaujalo „potvrzení toho, že něco zřejmě“. Nevím, jak novináři z Echa24, ale já osobně si předtím, než něco potvrdím, dám tu práci s ověřením, že tomu tak skutečně je. Pokud si nejsem jist pravdivostí svého tvrzení, v souvislosti se slovem zřejmě (asi, nejspíše, pravděpodobně, vysoce pravděpodobně) použiji například termín předpokládám.
Pro to, že v Echu24 „potvrzují něco, co zřejmě“, mám dvě vysvětlení. Tím prvním je mizerná práce autora, editora i korektora. Tím si ovšem nejsem ani zdaleka jist, neboť Echo24 disponuje velmi kvalitními novináři. Proto se mi jako pravděpodobnější varianta jeví, že si v redakci řekli, že jazyk mateřský by neměl bránit vlastnímu příběhu. Češtině a logice navzdory.