19. dubna 2022 13:31

Oscarová facka? A proč ne!

Největší událost filmového jara 2022? O primát bude bohužel bojovat konec kariéry Bruce Willise, akčního hrdinu zradilo zdraví. Velkým adeptem na prvenství je také facka, kterou uštědřil držitel Oscara za nejlepší mužský výkon v hlavní roli ve snímku Král Richard: Zrození šampiónek, Will Smith moderátorovi galavečera Chrisi Rockovi. Jednalo se o reakci na komikovo nevhodné vyjádření na adresu jeho manželky Jady Pinkett – Smithové trpící alopecií.

Opravdu hodně dobrý herec fackou připomněl roli ve filmu Ali (2001), ve kterém si zahrál nejlepšího boxera všech dob, na jeho akci přišla záhy reakce ze strany rady guvernérů v podobě desetiletého zákazu účasti na udílení Oscarů a dalších akcích pořádaných Americkou filmovou akademií, Willovo chování bylo označeno jako nepřijatelné a škodlivé. Jedná se o rozhodnutí cosi vypovídající o směru, kterým rada guvernérů naviguje Oscara, neboť, co může přinést opravdovému playboyovi větší potěšení, než hájit byť za cenu přiměřeného fyzického útoku, čest dámy?

Světový Macek, Hřib jako arogantní hovado

Will Smith totiž učinil víceméně totéž, co v případě obrany cti druhé ze tří manželek v květnu 2006 na kongresu českých stomatologů jeden ze zakladatelů ODS Miroslav Macek. Adresátem předem avizované facky byl tehdejší ministr zdravotnictví, pozdější poslanec a za korupci pravomocně odsouzený David Rath z ČSSD. Ani bývalý vicepremiér poslední federální vlády se na kongres zubařů asi už nepodívá, ale jak ho tak znám, je mu to jedno. Mimochodem, v roce 2011 vyhlásil britský list The Guardian souboj Macek – Rath třetí nejhodnotnější politickou rvačkou na světě.

Tím ovšem výčet facek v české politice nekončí. V roce 1995 trefil člen předsednictva ČSSD poslanec, Josef Wagner pozdějšího ministra vnitra vlády Miloše Zemana Václava Grulich, který skončil po facce na několik dnů v pracovní neschopnosti. A Miroslav Kalousek (TOP 09) jako ministr financí vlády Petra Nečase (ODS) nafackoval na konci září 2011 před Poslaneckou sněmovnou drzému mladíkovi.

Fackou ovšem v nedávné minulosti neargumentovali pouze muži. V únoru 2018 „propleskla“ poslankyně za ODS Alexandra Udženija pražského zastupitele Dana Richtera. Tehdy ještě poslanec za ODS Václav Klaus mladší konstatoval, že si ruční řešení konfliktu dovedl představit spíše v případě dnešní ministryně obrany Jany Černochové, kterou považoval za milou, impulzivní dámu, zatímco Alexandru Udženiju bral jako mocenského hráče schopného kontroly. Temperamentní paní Alexandra pak zatoužila dát po dvou letech facku pražskému primátorovi Hřibovi, který se podle jejího názoru zachoval jako „arogantní hovado.“

Neefektivní, leč demokratické...

Facka jako argument neslouží pouze v Česku, například v prosinci 2012 vyslali jasný signál o své bojeschopnosti poslanci ukrajinského parlamentu. Zákonodárci proti ruskému agresorovi udatně bojující země se servali hned na ustavující schůzi, jeden z bitkařů přišel skoro o ucho, někteří poslanci byli vyhozeni ze dveří. Vyhození zákonodárci to ovšem po uzamčení dveří nevzdali, kdesi sehnali autogen a cestu dovnitř si doslova propálili. Následná bitka se dokonce dostala na stránky profiboxing.cz, přísná kritéria snesl souboj poslanců Ivaščenka (Vlast) a Soboleva (Svépomoc). Poslední ránou vyhrál zakrvavený Ivaščenko, který svého soka knokautoval. „Rvačky zástupců politických stran jsou asi poslední možností, jak se zviditelnit a prosadit. Není to sice efektivní, ale demokratické,“ komentoval vzniklou situaci jeden ze zákonodárců. K velkému zklamání médií se poslanecké bitky nezúčastnil starosta Kyjeva, předseda strany Udar (Rána) a držitel několika pásů profesionálního mistra světa těžké váhy v boxu Vitalij Kličko.

Cui bono?

Zatímco Will Smith dostal na Oscarech desetiletý plot, Chris Rock na facce v přímém přenosu vydělal, neboť ceny vstupenek na jeho turné po osmatřiceti amerických městech s názvem Rock North American doslova vyletěly. Zatímco před incidentem se vstupenky prodávaly za 46 dolarů, podle online tržiště TickPick se záhy po Oscarech cena vyšplhala na 341 dolarů, což se rovná cca 70% nárůstu a během čtyřiadvaceti hodin se prodalo pětkrát více vstupenek, než za celý předchozí měsíc. Jak vidno, i role fackovacího panáka se někdy může vyplatit.