13. července 2018 17:00

Jsem černá lesba, vzkázal Gilliam ve Varech. MeToo!

Jsem rád, že mezi skutečnými umělci se najde někdo, kdo neztratil zdravý rozum, smysl pro humor a nesráží oportunistické paty pokaždé, když se změní proud dukátů. A Terry Gilliam zdá se příliš ze svého provokativního a nekorektního humoru z časů Monthy Python nezapomněl.

Novinář Tomáš Vyoral přináší v této souvislosti úryvek z článku Mirky Spáčilové, která o návštěvě Terryho Gilliama v Karlových Varech napsala na iDnes.

„Že vás to skoro rozplakalo? Mě málem taky,“ komentoval Gilliam nedávné prohlášení šéfa programu BBC o skupině Monthy Python, jejímž byl členem. „Taková pitomost, že už ani v komediích nemůže být šest bělochů! Všechny nás to strašně rozčílilo – a víte co? Já už nejsem bílý muž, já jsem černá lesba,“ vzkázal Gilliam v reakci na současný diktát politické korektnosti a dodal: „Ale vážně, je to opravdu šílené. V BBC skutečně platí, že ve všem, co vysílají, musí být zastoupena každá sebemenší skupina lidí na této planetě. Přitom my jsme vlastně různorodost splňovali, z šesti členů Monty Python byl jeden gay a jeden Američan.“

MeToo! Je suis černá lesba! Já i náš kocour!

A víte co? MeToo! Já jsem taky černé lesba! Je suis černá lesba! A náš kocourek taky. My všichni jsme černé lesby. A chraň Bůh to někdo zpochybňovat. Je to má vlastní, liberálnědemokratická volba!

Ale teď vážně. Smekán pomyslný klobouček před panem Gilliamem, že má koule (byť je černá lesba) stále říkat, co si myslí, a neztratil zřejmě mnoho z nekorektního a provokativního humoru Létajícího cirkusu a dalších počinů skupiny Monthy Python.

Nicméně, jak píše Tomáš Vyoral, určitě by stálo za to, vidět kyselé tváře, shovívané či pokrytecké úsměvy našich povětšinou uvědomělých a politicky korektních umělců, komediantů či profesionálních celebrit v Karlových Varech. Mám totiž pocit, že když jde o humor či názor – namířený jinudy, než by čekali – tak většinou samozvaní „liberální demokraté“ jako by toleranci a smysl pro humor neviděli ani z hodně pomalu jedoucího vlaku.