5. listopadu 2021 15:40

Jak (zatím) neočkovaný Joshua Kimmich rozdělil Německo

Ještě před měsícem byl šestadvacetiletý obránce Bayernu Mnichov považován za muže, který posune německou reprezentaci do bezprostřední blízkosti výšin. Vždyť v posledních dvou letech slavil s Bayernem vítězství v Lize mistrů, Superpoháru UEFA a na mistrovství světa klubů. Přes své mládí má kontě šest bundesligových titulů.

Florian Boitin z německé edice Playboye pak poukazuje na hodnocení trenéra aktuálního španělského šampiona Atlético Madrid Diega Simeoneho, podle jehož názoru je Joshua Kimich výjimečný hráč, který přišel o míč naposled, když ho půjčil synovi na hraní. Jeden z nejlepších obránců světa je oblíbencem médií, novináři často poukazují na to, že zatímco drtivá většina jeho spoluhráčů komentuje prohraný zápas ve smyslu, že se nedalo nic moc dělat, protože ve fotbale je přece všechno možné, Joshua nemá problém s vcelku břitkými analýzami, ve kterých nešetří ani sám sebe.

Bod zlomu

Nástupce Philippa Lahma, který dovedl Německo v roce 2014 k titulu mistra světa, se angažuje i mimo fotbalový trávník. Loni v březnu, v čase nástupu první covidové vlny, založil se spoluhráčem Leonem Goretzkou fundraisingovou kampaň WeKickCorona, do které vložili milion eur, přičemž částka od té doby nabobtnala na šestinásobek. Oba hráči obdrželi za své konání několik ocenění, Joshua byl dokonce jmenován fotbalovým ambasadorem Německa.

Bod zlomu k výrazně horšímu přišel, když v jednom rozhovoru přiznal, že se dosud nenechal očkovat proti koronaviru. „Je samozřejmě právem každého člověka v této zemi, zda chce chránit sebe i ostatní očkováním proti covidu. Na druhou stranu zvlášť pak společensky se angažující personě, jakou je Joshua Kimmich, musí být jasné, že se v tomto případě nejedná o rozhodnutí jednotlivce, které je navíc v přímém kontrastu s jeho dosavadní společenskou angažovaností,“ píše Florian Boitin na stránkách německého Playboye.

Kimmichova munice

Dál pak autor uvádí, že fotbalistova skepse vůči očkování pramenící z „nedostatku dlouhodobého studia vakcíny“, je nejen v rozporu s vědeckými poznatky, ale poskytuje munici všem, kteří spatřují za koronavirovými opatřeními likvidaci právního státu. „Veškeré obavy byly ze strany vědecké obce vyvráceny. Například předseda Stálé vakcinační komise (STIKO) Thomas Mertens říká, že v odborných kruzích panuje absolutní shoda na tom, že vedlejší účinky prostě neexistují. Totéž potvrzuje uznávaný imunolog Carsten Watzl,“ dodává autor.

Na rozhodnutí hvězdného fotbalisty reagoval i humoristický magazín Der Postillon článkem, ve kterém se nikoli nelogicky konstatuje, že v rámci obav o své zdraví by se měl Joshua Kimmich v zápasech vyvarovat hry hlavou. Existují totiž četné studie naznačující spojení mezi hlavičkováním a závažnými chorobami mozku, včetně demence. Proto skupina lékařů volá po zákazu hlavičkování, případně alespoň znemožnění hry hlavou v mládežnickém fotbale.

Rovní a rovnější

V závěrečné části textu se píše o tom, jak Kimmichovo chování podporuje nemalou skupinu populace hovořící o rovných a rovnějších, přičemž fotbal si vytváří vlastní pravidla. Zatímco kultura a pohostinství bojují v Německu v důsledku protikoronavirových opatření o holou existenci, Bundesliga víceméně fungovala i v čase, kdy se společenský život v zemi zastavil. Poukazuje se rovněž na skutečnost, že na stadiony můžou pouze očkovaní diváci, případně fanoušci, kteří prodělali nemoc. A testy si musí každý neočkovaný jedinec platit z vlastní kapsy. Ve stejné chvíli si může, na rozdíl od prostého fanouška, dělat špičkově placená fotbalová hvězda prakticky co chce. Joshua Kimmich to nemá a nebude mít jednoduché. I v jeho případě ovšem platí, že každý je sám svého štěstí strůjcem.