20. května 2019 19:35

FIFA jako semeniště skandálů

Fotbal se stal celospolečenským fenoménem, jehož rozsah zdaleka převyšuje sportovní rámec. Proto je Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) právem považována za jednu z nejvlivnějších světových organizací vůbec. A je tomu tak i přes neblahou skutečnost, že FIFA sídlící ve švýcarském Curychu bojuje v posledních letech s nebývalou vlnou skandálů.

Stačí zadat do vyhledavače slova FIFA a korupce, během několika vteřin se na obrazovce objeví například následující titulky: Razie ve FIFA, korupce v řádu miliard! Policie zatkla i viceprezidenty. Následují: Pád FIFA – milionová korupce v srdci světového fotbalu. Nebo – FIFA po dvou letech zveřejnila zprávu o vyšetřování korupce, má 430 stran. Mimochodem, zmiňovaná zpráva o vyšetřování korupce při volbě pořadatelů světových šampionátů 2018 v Rusku a 2022 v Kataru byla zveřejněna až třicet měsíců poté, co výkonný výbor FIFA odhlasoval její plné odtajnění. Navíc lze říci, že ke zveřejnění zprávy nepřispěla ani tak touha fotbalové generality po rozkrytí zákulisí obřího skandálu jako skutečnost, že se detaily zprávy objevily na konci června 2017 v listu Bild. Německý deník pohybující se na hraně bulváru, zdatný to konkurent britského The Sun, musel rozpálit vysoce postavené funkcionáře FIFA doběla. Ti totiž vybrali z rozsáhlé zprávy pouhý výtah, který připouštěl několik incidentů, žádný z nich ovšem údajně nenarušil čistotu volebního procesu. A tak podle tehdejšího bosse FIFA Švýcara Blattera nebylo potřeba opakovat volbu místa konání šampionátů. V reakci na to, jak bylo se zprávou naloženo, odstoupil šéf komise Michael Garcia. Nakonec však musel skončit i Sepp Blatter, následné vyšetřování pak semlelo i jeho prakticky jistého nástupce, svého času nejlepšího fotbalistu světa a předsedu UEFA Michela Platiniho.

O „důvěryhodnosti“ nejvlivnějšího fotbalového orgánu vypovídá i průzkum Transparency International a Forza Football mající pod svými křídly tři miliony fanoušků. Na základě průzkumu realizovaného na vzorku 25 000 fanoušků ve víc než 50 zemích vyšlo najevo, že 53 procent fanoušků nechová k FIFA žádnou důvěru.

(Článek Červená karta pro tým FIFA čtěte v červnovém čísle Playboye)