2. srpna 2019 19:52

Faktor Boris Johnson

Od 23. července má Downing Street 10 nového obyvatele, když Theresu May vystřídal na postu britského premiéra Boris Johnson. Po uhlazené a nepříliš schopné dámě přišel plavovlasý ranař, přičemž reálné schopnosti 77. premiéra snad ještě stále hrdého Albionu prověří nejbližší budoucnost.

Zatímco premiérka Theresa May ze všech sil a při každé možné příležitosti hlásala, že brexit je brexit, nicméně svými praktickými kroky, zejména nesmyslným a zbytečným vypsáním parlamentních voleb, činila vše pro setrvání Anglie v Evropské unii, Boris Johnson je jednou z tváří odchodu. A má jasno! Brexit bude, ať tak, či onak, 31. října. A přes to prý vlak nejede.

Hitlerova Evropská unie?

V souvislosti s předpokládaným odchodem Velké Británie z EU se zdá být mimořádně zajímavé Johnsonovo mistrovské knižní dílo Faktor Churchill: muž, který psal dějiny. Životopis nejspíš nejvýraznějšího politika britské historie popsal jeho následovník s vtipem a patřičnou prozíravostí. Vzhledem k Johnsonově dlouhodobému a konzistentnímu silně kritickému názoru na EU pak zaujme především jeho představa vývoje v létě 1940. Anglie se v té době nacházela v jedné z nejkritičtějších fází vlastní historie. Tehdejší nový britský premiér, podle mnohých neomalený opilec Winston Churchill, stál v čase, kdy se francouzská armáda plus britský expediční sbor hroutili pod náporem německé armády jako domeček z karet, před nabídkou Německa, zprostředkovanou Itálií, podporovanou Francií a částí domácí opozice. V případě akceptování Hitlerovy nabídky k jednání by totiž podle dnešního britského premiéra došlo k vzniku Evropské unie.

„Celou evropskou pevninu s výjimkou Švýcarska (jehož obsazení bylo ovšem také tajně naplánováno) měla pokrýt buď Říše, nebo její klientské fašistické státy. Jak poukázali mnozí autoři románů z alternativní historie, existovala řada plánů na přeměnu celého teritoria v děsuplnou verzi Evropské unie,“ píše Boris Johnson na pětatřicáté stránce své knihy. Vlastní vizi pak vzápětí doplňuje o reálná historická fakta. „V roce 1942 říšský ministr hospodářství a prezident Říšské banky doktor Walter Funk sepsal pojednání, ve kterém se zasazoval o Europäische Wirtschaftsgemeinschaft, evropské hospodářské společenství. Navrhoval jednotnou měnu, centrální banku, společnou zemědělskou politiku a další důvěrně známé body. Ribbentrop přišel s podobně znějící koncepcí, v zájmu spravedlnosti musíme dodat, že se Hitler vyslovil proti, protože mu navržený postup přišel vůči zbytku nacistické Evropské unie nedostatečně brutální. V gestapem ovládané nacistické EU by měla nejvyšší místa volnou ruku k naplnění své nenávistné rasistické ideologie.“

Co k tomu říci? Sice není jasno, o čem nový britský premiér sní, když náhodou spí, ale jinak má docela jasno...