14. prosince 2020 15:30

Cesta do hlubin českého fotbalu

Přestože byly časy, kdy se českému fotbalu dařilo z výsledkového hlediska podstatně lépe než dnes, jeden aktuální primát nám hned tak někdo nevezme. Byť je fotbal celosvětově prolezlý korupcí v nejvyšších patrech, stačí vzpomenout kauzy Blatter a Platini či svého času vyloučení italských velkoklubů AC Milán a Juventus Turín z nejvyšší domácí soutěže, na současné dění v Česku žádná ze světových fotbalových velmocí nemá.

Když se foukne a cinkne

Neznám totiž jinou fotbalově vyspělou zemi, jejíž dva dnes už bývalí nejvyšší představitelé čelí ataku ze strany orgánů činných v trestním řízení a justice. Soud s expředsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou, toho času bossem týmu z Jablonce, který před lety soudkyni z pozice svědka vysvětloval, že „penalta je tehdy, když ji sudí foukne“, už začal. Bývalý vládce českého fotbalu, kterému svého času prošel policii odposlechnutý rozhovor, v jehož průběhu z pozice tehdejšího šéfa Sparty potvrdil, že „cinknul celé jaro,“ čelí obvinění ze čtyř trestných činů, mimo jiné z podplácení či navedení k zneužití pravomocí. Podle státního zástupce jinak šťastně ženatý Pelta přes svou milenku, bývalou náměstkyni ministryně školství a rovněž obviněnou Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 neveřejné informace o udílení dotací.

Spadly klece

Pravou rukou Miroslava Pelty byl v letech 2013 až 2017 místopředseda Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr. Tento pozoruhodný, notoricky pracovitý expolicista a agent kontrarozvědky Státní bezpečnosti byl letos na začátku druhé poloviny října zatčen. Nejdřív příslušníci útvaru Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v sídle FAČR, poté přišla na řadu jeho kancelář na krajském svazu v Plzni a domovní prohlídka luxusního obydlí v nedalekých Žerovicích. Jak sdělila záhy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, tři lidé z celkových dvaceti zadržených byli obviněni z trestných činů zpronevěry, podplácení a přijetí úplatků. U šestnácti osob šlo o trestný čin přijetí úplatků, přičemž tři z nich takto konali ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Roman Berbr po svém zatčení rezignoval na všechny fotbalové posty, učinil tak z vazby, ve které pobývá dodnes. Playboy pochopitelně ctí v obou případech presumpci neviny, leč bude paradoxní, pokud neomezenému a mimořádně schopnému vládci nad rozhodčími zlomí vaz utkání druhé ligy.

Devět statečných

Přestože se Miroslav Pelta dnes k Romanu Berbrovi moc nezná, jejich tandem fungoval jako dobře promazaný stroj. Pro ilustraci příklad z roku, jehož hlavní hrdinkou se stala v roce 2013 renomovaná znalkyně sportovního práva, v Česku nejspíš největší odbornice v této oblasti Markéta Haindlová. Jazykově mimořádně vybavená právnička, k tomu konexe v zahraničí. Navíc od roku 2009 předsedkyně odvolací a revizní komise FAČR. A když k tomu přihodíme genderové požadavky nové doby, jednalo se o kandidátku bez sebemenších vad.

Přesto bylo od začátku zřejmé, že proti Miroslavu Peltovi nemá Markéta Haindlová šanci. Předsedu totiž v Česku volí valná hromada FAČR, shodnout se musí česká i moravská komora. A bylo všeobecně známo, že Roman Berbr, nový spojenec Miroslava Pelty, valné hromady, jak sám tvrdil, umí. Navíc jsem přesvědčen o tom, že téměř osmdesáti procent účastníků volebního aktu jsou vzdělání a schopnosti kandidátů lidově řečeno šumák. Kromě toho, v případě touhy ucházet se o post předsedy asociace, je nezbytné získat před volební valnou hromadou a při uzávěrce kandidatur deklarovanou podporu tří krajských svazů nebo sedmi okresních svazů, případně deseti klubů od divize po první ligu.

Nic z toho se Markétě Haindlové z pochopitelných důvodů zajistit nepodařilo, nejblíž k tomu měla v případě podpory klubů. Našlo se ovšem pouze devět odvážných.

Trestná výprava

Miroslav Pelta, který se nechal slyšet, že Markéta Haindlová je ambiciózní mladá slečna, která asi špatně pracovala, když nezískala deset požadovaných nominací, tak neměl protikandidáta a po zásluze slavně zvítězil. Zároveň se děly velké věci, neboť klubům, které si dovolily podpořit předem ztracený boj Markéty Haindlové, muselo být ukázáno, kdo je ve fotbalovém Česku pánem.

Do dějin českého fotbalu se tak zapíše utkání amatérské divize A, ve kterém se střetly celky Rokycany – Malše Roudné, přičemž hosté podpořili právě kandidaturu Haindlové. Zápas měla řídit původně trojice rozhodčích z Německa, která však byla několik desítek minut před výkopem odvolána. Místo nich dorazili Berbrovi muži v čele se sudím Zdeňkem Vaňkátem, jinak v civilu kriminalistou. Během prvních 35 minut vyloučil Berbrův kolega Malši Roudné tři hráče a vymyslel penaltu. V té době už fandili hostům i domácí diváci, kteří nechápali důvody frašky. Nakonec se Malši Roudné zranil brankář, zápas tak musel být pro nedostatek hráčů předčasně ukončen. Berbrova manželka Dagmar Damková pak z titulu své funkce zařídila zařazení mistra popravčího Vaňkáta na listinu sudích 1. a 2. ligy, stejný muž se stal šéfem fotbalu v Ústeckém kraji. Jinak utajovaná svatba Berbra s Damkovou proběhla v Miami, svědkem byl bývalý majitel týmu Viktoria Plzeň Miroslav Kříž, který v roce 2010 zmizel neznámo kam, po roce ho policie prohlásila za mrtvého.

Klub Malše Roudné v tom ale nebyl sám. Další týmy, které poskytly Markétě Haindlové nominaci – Doubravka, Převýšov a Nové Strašecí, prohrály hned následující víkend s celkovým skóre 1:15, když dohromady inkasovaly deset červených karet. Vyšetřování žádné z fotbalových poprav nebylo ani zahájeno. Je proto otázka, kde byli v té době všichni ti, volající dnes hlasitě po očistě českého fotbalu.

Komora jako ANO

Mimochodem, Zdeněk Vaňkát byl v roce 2014 zatčen, neboť měl podle obvinění krýt balkánský gang, který se chystal přepadnout vilu bývalého pražského politika Rudolfa Blažka s cílem ukrást 220 milionů korun. Policista a rozhodčí strávil půl roku ve vyšetřovací vazbě, v roce 2018 byl soudem pravomocně zproštěn viny. Po svém propuštění v rozhovoru pro seznamzprávy.cz pravil na adresu Romana Berbra: „On je pro českou komoru jednoznačně lídrem. Prostě jsme názorově shodní s tím, co on chce. A jdeme si za tím. To máte jako v politice, třeba v hnutí ANO, tam také nevěřím, že by někdo zvedal ruku obráceně než Andrej Babiš.“