AČR Afghánistán
Zdroj: profimedia.cz
AČR Afghánistán
Zdroj:
profimedia.cz
Česká armáda chce dopadnout strůjce sebevražedného útoku, při kterém v Afghánistánu zahynuli tři vojáci. Pomáhat jim budou koaliční partneři. „Bude nás zajímat, kdo tu bombu sestrojil, kdo vybral sebevražedného atentátníka a kdo celou tu věc řídil. Protože pro nás je zásadní, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu,“ řekl pro ČT náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.
Přestože se vzhledem k specifickým podmínkám v Afghánistánu jedná o misi z kategorie mimořádně obtížných, musím se slovy misemi zoceleného výsadkáře souhlasit a ve skrytu duše věřit v úspěch. Ostatně Aleš Opata velel českému kontingentu v Afghánistánu a je s tamním prostředím seznámen. Na druhou stranu pravda je taková, že splnit takřka ze sto procent odvetnou misi se podařilo před víc než čtyřmi desetiletími jen agentům ve službách Izraele.
Protiteroristická sedmiletka
Operace Boží hněv byla naplánována a realizována izraelskou tajnou službou Mossad v letech 1972–1979. Stalo se tak v reakci na zavraždění jedenácti izraelských sportovců v průběhu olympijských her v Mnichově. Přestože všichni teroristé zahynuli spolu s devíti rukojmími (dva izraelští sportovci byli zavražděni ještě v olympijské vesnici) při nepovedeném zásahu speciálního komanda na vojenském letišti ve Fürstenfeldbrucku, naplánoval kabinet premiérky Goldy Meirové odvetnou operaci.
Kvůli likvidaci strůjců masakru z řad palestinské teroristické organizace Černé září bylo z řad příslušníků armády a agentů izraelských zpravodajských služeb vytvořeno speciální komando. Jeho agenti působili v tehdejších oblíbených destinacích palestinských teroristů – Paříž, Bejrút, Řím. Formálně byla Operace Boží hněv ukončena na počátku roku 1979 po likvidaci vůdce teroristické organizace Černé září Aliho Hasana Salameha. Teroristický boss byl zabit v Bejrútu, úspěšný bombový atentát měl však jednu podstatnou vadu na kráse. Mezi osmi mrtvými byli čtyři náhodní civilisté.
Operace Boží hněv byla skvěle zpracována ve filmu Mnichov...
Zdroj: DreamWorks Pictures
Operace Boží hněv byla skvěle zpracována ve filmu Mnichov...
Zdroj:
DreamWorks Pictures
...i ve snímku Meč Gideonův.
...i ve snímku Meč Gideonův.
Meč Gideonův
Přes formální konec operace si nemohli být teroristé ničím jisti ani v dalších letech a desetiletích. Jeden z plánovačů útoku v Mnichově Abú Daúd byl podle všeho agenty Mossadu postřelen v roce 1981 v kavárně ve Varšavě. Zemřel v roce 2010 v syrském Damašku. Druhý muž v hierarchii Černého září Saláh Chaláf byl v Tunisku zavražděn svým bodyguardem napojeným na konkurenční palestinskou teroristickou organizaci Abú Nidál, kterou podporoval irácký prezident Saddám Husajn. Na akci se měly podílet izraelské zpravodajské služby.
Operace Boží hněv se dočkala dvojího mimořádně povedeného filmového zpracování – Meč Gideonův (1986, režie Michal Anderson) a Mnichov (2005, režie Steven Spielberg).