21. května 2018 11:28
Jan Kratochvíl

Bublina jménem Foldyna

Jednou z mediálních hvězd měsíce května je nesporně Jaroslav Foldyna, poslanec a místopředseda ČSSD. Muže rázných slov proslavil příběh spojený s příjezdem ruských motorkářů, dnes už světově proslulých Nočních vlků.

Jaroslav Foldyna svedl při této příležitosti slovní přestřelku s aktivistou Uhlířem, za kterou se měl na příkaz stranického šéfa Jana Hamáčka omluvit. Poslanec a místopředseda reagoval videem z tělocvičny či posilovny, ve kterém vysvětlil, že se nikomu omlouvat nebude. Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček, který s Jaroslavem Foldynou zasedá v radě Ústeckého kraje, pak v souvislosti s jeho vystoupením prohlásil: „Pan Foldyna je boxer, tak některé jeho reakce jsou prudší.“

Soudruh hejtman Bubeníček se ovšem mýlí, ve srovnání s konkurencí není zřejmě nejlepší boxer mezi českými politiky Jaroslav Foldyna nikterak prudký. Například v roce 1995 dal poslanec za ČSSD Josef Wágner svému stranickému kolegovi Václavu Grulichovi takovou ránu, že budoucí ministr vnitra byl další dva týdny v pracovní neschopnosti. Bývalý místopředseda poslední federální vlády Miroslav Macek (ODS) uhodil na kongresu stomatologů v roce 2006 ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Následnou bitku označil anglický list The Guardian třetí nejhodnotnější politickou rvačkou na světě. A přestože tehdy úřadující ministr financí Miroslav Kalousek má na první pohled k rváči daleko, na podzim 2011 dal facku jakémusi drzému mladíkovi. A nesmíme zapomenout na poslankyni za ODS Alexandru Udženiju, která letos v březnu nafackovala zastupiteli Richterovi. Přes dar představivosti si nedovedu dost dobře představit, co by se stalo, kdyby stejně násilný postup uplatnil v případě pana aktivisty Uhlíře místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Určitě mimořádná schůze parlamentu. Vyloučení ze strany? Speciál Václav Moravce? Naštěstí motorkář Foldyna udržel nervy na uzdě. Ve srovnání s kravaťáky a paní Udženijou se tak jeví drsňák v rouše beránčím. Zajímavý je poznatek, že hned třikrát se v roli těch, kteří dávají přednost facce před slovy, předvedli bývalí či současní místopředsedové svých stran – Macek, Kalousek, Udženija.

Vitalij, Manny, Jaromír…

V souvislosti s bublinou jménem Foldyna se dále objevily spekulace o intelektuálním potenciálu boxerů a jejich případném začlenění do politiky. Jenže i mezi boxery se stejně jako u jiných profesí najdou lidé chytří a méně chytří.

Realita je taková, že se špičkoví boxeři dokážou prosadit i v politice. Mnohonásobný profesionální mistr světa v těžké váze Vitalij Kličko patřil k hlavním postavám Majdanu, jako šéf politického uskupení UDAR (Rána) je od roku 2014 poslancem ukrajinského parlamentu a starostou Kyjeva. Ke cti opravdu velkému šampionovi slouží, že v okamžiku, kdy se zákonodárci pustili na ustavující schůzi parlamentu do bitky, zůstal stranou. Mimochodem, během souboje bylo několik z nich vyhozeno ze sálu a dveře do něj byly uzamčeny. Poslanci však sehnali autogen a propálili se zpět.

Ještě úspěšněji než Vitalij Kličko si v profesionálním ringu vedl filipínský kouzelník Manny Pacquiao. Jako první boxer totiž vybojoval deset různých titulů v osmi váhových kategoriích. V roce 2010 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů Filipín. Do senátu se dostal i loni, kdy mu hlas dalo 15 milionů jeho spoluobčanů. V souvislosti s prezidentskými volbami 2022 úřadující prezident Filipín pravil: „Způsob života a profesní úspěchy Mannyho musí každého motivovat. Je skvělým senátorem a tím pravým vůdcem. Budu rád, když to bude právě on, kdo bude mým nástupcem.“

Ale zpět na domácí půdu. Přestože ani zdaleka nedosahuje kvalit Vitalije Klička či Manny Pacquia, častým hybatelem domácího politického dění je občasný či snad už bývalý profesionální boxer Jaromír Soukup. Mnohem, ale opravdu mnohem víc než v ringu se prosadil v mediální sféře. Jako vlastník mediální skupiny Empresa Media, jehož součástí je TV Barrandov, je hlavní tváří celé řady politických pořadů, kterým dominuje hodinový Týden s prezidentem.