27. listopadu 2024 05:55

Aktivistka vytváří obrazy s použitím vlastního ochlupení. Queen Esie se vysmívá stereotypům

Esther Calixte-Bea, známá jako Queen Esie, se pokouší měnit způsob, jakým se lidé dívají na ženskou krásu. Mladá umělkyně oslavuje ženské tělo v jeho přirozené podobě a provokuje k zamyšlení nad zarytými standardy.

Queen Esie se zapsala do povědomí svou malbou žen, které se nebojí ukázat své přirozené tělo. A když říkáme „přirozené“, myslíme tím opravdu přirozené – se všemi chloupky na hrudi, pažích i jiných místech, o kterých se obvykle v galerijních kruzích příliš nemluví. Umělkyně, vlastním jménem Esther Calixte-Bea, šla dokonce tak daleko, že do svých děl zakomponovala své vlastní tělesné ochlupení. Ano, místo tradičních štětců nebo akrylových past používá něco, co má vždycky po ruce.

Obrazy sedmadvacetileté malířky, vystavované v prestižních galeriích, zobrazují ženské postavy se vznešeností a důstojností, zatímco zdůrazňují prvky, které jsou často považovány za tabu. V těchto dílech lze spatřit směs jemnosti a síly, která odráží boj za svobodu a přijetí ženského těla bez předsudků.

Ironická oslava „dokonalosti“

Pokud by vám nestačila její malířská tvorba, Queen Esie si přichystala další trumf. Navrhla levandulové šaty, které nejsou jen obyčejným módním kouskem – jsou přímo poctou jejím chloupkům. Šaty jsou pečlivě ušité tak, aby na první pohled upoutaly pohled na ochlupení na hrudi a v podpaží. Ať už to nazýváme módou nebo statementem, jedno je jisté: o něčem takovém se mluví.

„Tělesné ochlupení je normální, a já chci, aby to lidé začali vnímat jako přirozenou součást života,“ říká kanadská malířka. A proč ne? V době, kdy se ženy honí za hladkým ideálem, je možná čas na trochu rebelie. Chlupy v galerii nebo na přehlídkovém molu totiž umějí šokovat víc než extravagantní róby nebo surrealistické malby.

Ať už si o její tvorbě myslíte cokoli, jedno jí nelze upřít: Queen Esie umí upoutat pozornost. Její práce rozděluje publikum na dva tábory – jedni ji oslavují jako odvážnou feministku, která bourá zažité normy, druzí si kladou otázku, zda už tohle není za hranicí dobrého vkusu.

Podívejte se na titulní stranu prosincového vydání magazínu Playboy, za kterou stojí Pasta Oner: