12. ledna 2023 18:42

6 filmů, na které se můžeme letos těšit

Přestože loňský rok nabídl několik hodně dobrých filmových počinů, za všechny jmenujme kasovní trhák Top Gun: Maverick, případně The Batman nebo Avatar: The Way of Water, nejen filmoví odborníci se shodnou na tom, že letos bude ještě líp. V kinech na nás totiž čekají snímky s mimořádným potenciálem úspěchu.

1.  Babylon | leden
Režisér Damien Chazelle má za sebou tak úspěšné filmy jako Whiplash nebo La La Land a není sebemenší důvod myslet si, že v případě víc než tříhodinového docela humorného filmu sejde z nastoupené cesty. Dvacátá léta minulého století to byly v Hollywoodu především večírky, alkohol a drogy a nabízejí tak spoustu inspirativního materiálu. Chybět nebudou hvězdy kalibru Brada Pitta a Margot Robbie.

2.  John Wick: Kapitola 4 | březen
Předchozí snímek o neohroženém bojovníkovi za spravedlnost John Wick: Kapitola 3 – Parabellum vydělal celosvětově přes 300 milionů dolarů, když vsadil vedle charizmatické hvězdy Keanu Reevese na sice jednoduchý, leč poutavý a hlavně mistrně zpracovaný příběh. Jak napovídá akční trailer, v tomto případě tomu bude nejinak. John konečně pochopí, jak se vypořádat s Vysokým stolem, vedle nových nepřátel bude bojovat také s bývalými spojenci, kteří změnili dres. Režie se opět ujal Chad Stahelski, kromě hlavního hrdiny dostanou patřičný prostor například Laurence Fishburne, Lance Reddick a Ian McShane.

3.  Killers of the Flower Moon | květen
Hvězdný režisér Martin Scorsese sáhl v tomto případě po osvědčeném Leonardu DiCapriovi (Skrytá identita), kterého doplnil o ještě osvědčenějšího Roberta De Nira (Taxikář, Zuřící býk, Mafiáni). Film je o indiánech kmene Osage a velkém ložisku ropy na území jejich rezervace v Oklahomě. Kmen decimuje nevídaná série vražd, FBI se rozhodla učinit běsnění přítrž a poslala na místo činu elitní vyšetřovatele. Jedná se o příběh podle skutečných událostí.

4.  Indiana Jones a disk osudu | červen
Přestože poslední díl o nezničitelném archeologovi a dobrodruhovi Indiana Jones a tajemství křišťálové lebky kritika rozcupovala, Harrison Ford je – údajně opravdu naposled – zpátky. Hlavní hrdina si na začátku užívá zaslouženého důchodu, zároveň ho však čím dál víc irituje boj o ovládnutí vesmíru mezi USA a SSSR. Američané totiž neváhají použít služeb bývalých nacistů, které vede člen NASA Jürgen Voller (Mads Mikkelsen), který se podílel na programu přistání na Měsíci. Indy jde do boje a pomáhá mu kmotřenka Helena (Phoebe Waller-Bridge).

5.  Mission: Impossible Odplata – První část | červenec
I filmoví fanoušci, kterým leze Tom Cruise krkem, musí uznat, že je spolehlivým „plničem“ pokladen kin na celém světě. Natáčení dalšího dílu provázely covidové trable, v roce 2020 muselo být například přerušeno plánované natáčení v italských Benátkách. Největšího zlosyna mě původně hrát Nicholas Hoult, po covidové pauze si to ale rozmyslel, do boje byl proto povolán Esain Morales. Co se samotného natáčení týče, jeden z titulků píše o nekonečných odkladech, obřím rozpočtu, ponorce a zákulisní válce. Každopádně Tom Cruise v hlavní roli se tentokrát předvedl skokem ze skály na motorce, výkon zaujal natolik, že o něm bylo natočeno desetiminutové video sledující produkci od prvních příprav po realizaci. Bude li vše postupovat podle plánu, „dvojky“ se dočkáme v červenci 2024.

6.  Oppenheimer | červenec
Režisér Christopher Nolan má nezpochybnitelnou reputaci, některé jeho filmy, jako například Počátek a Temný rytíř, jsou právem řazeny mezi klasiku. Totéž lze očekávat i v případě jeho posledního počinu, životopisného filmu fyzika Roberta Oppenheimera, který měl jako šéf projektu Manhattan hlavní podíl na vzniku atomové bomby a na jejím uvedení do provozu. Film je natočen podle Oppenheimerovy biografie American Prometheus. V hlavní roli se představí Cillian Murphy, se kterým Christopher Nolan spolupracoval ve filmech Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008), Temný rytíř povstal (2012), Počátek (2010) a Dunkerk (2017). Film má rozpočet 100 milionů dolarů, nebylo tedy potřeba šetřit na hvězdách. Diváci tak uvidí například Emily Blunt, Matta Damona, Roberta Downeye jr., Ramiho Maleka, Joshe Hartnetta nebo Kennetha Branagha.

Sdílejte článek
Štítky Babylon Indiana Jones film kino John Wick Mission: Impossible Killers of the Flower Moon rok 2023 Oppenheimer