Tyto fráze mohou zničit vztah a narušit důvěru.

Tyto fráze mohou zničit vztah a narušit důvěru.
Hádky jsou běžnou součástí každého vztahu. Když však v emocích vyletíme a vypustíme z úst něco neuváženého, může to mít fatální důsledky. Odborníci na vztahy upozorňují, že existuje několik vět, které by se nikdy neměly říkat partnerovi. Jsou totiž natolik toxické, že mohou vztah nenávratně poškodit.
Nikdo nechce, aby byly jeho pocity zlehčovány. Podle psycholožky Jeanette Fegan tahle věta může přímo hraničit s manipulací a gaslightingem. Pokud partner slyší, že přehání, může se začít cítit nepochopeně a uzavřít se do sebe. To vede k postupné ztrátě důvěry a ochoty sdílet své emoce.
Tato věta vytváří nebezpečný předpoklad, že partner nemá vztah jako prioritu. Takové tvrzení poškozuje důvěru a může vést k pocitu odcizení. Místo obviňování je lepší otevřeně říct, že se člověk cítí přehlížený a navrhnout společně strávený čas.
Často to není pravda, ale pokud to partner slyší, může mít pocit, že jeho snaha byla k ničemu. Odborníci doporučují formulovat myšlenky jinak. Místo ultimativního tvrzení zkuste příště říct: „Občas mám pocit, že mě neslyšíš, můžeme si o tom promluvit?“ Tím se vytvoří prostor pro otevřenou diskusi.
Popírání pocitů druhého nikdy není dobrý způsob, jak řešit konflikt. Každý vnímá situaci jinak, a i když s partnerem nesouhlasíte, je důležité jeho emoce respektovat. Místo odmítání zkuste projevit empatii a pochopení.
Připomínání starých chyb jen zhoršuje situaci. Pokud se snažíte vyřešit aktuální problém, soustřeďte se na přítomnost a nevracejte se ke starým konfliktům. Spojování současného problému s minulostí může vést k emočnímu přetížení a zbytečným hádkám.
Tato věta působí povýšeně a vyvolává pocit ponížení. Vztah není o tom, kdo měl pravdu, ale o vzájemné podpoře a hledání řešení. Místo toho, abyste partnera shazovali, nabídněte pochopení a podporu.
Ignorování partnerových pocitů vede k odcizení a izolaci. Pokud na rozhovor nemáte v daný moment kapacitu, je lepší říct: „Potřebuju si to teď promyslet, můžeme si o tom promluvit později?“ Tak dáte najevo, že na partnerovi záleží, ale zároveň potřebujete prostor.
Nadávky jsou jednou z největších jedů ve vztahu. Mohou mít dlouhodobé následky na sebevědomí partnera a rozložit vztah zevnitř. Ve chvílích hněvu je lepší vzít si pauzu a nechat emoce vychladnout.
Srovnávání s ostatními může být velice destruktivní. Každý člověk chce být vnímán jako jedinečný. Když partner slyší srovnání, může se cítit nedostatečný a frustrovaný. Zaměřte se spíš na to, co na partnerovi oceňujete, než abyste ho s někým poměřovali.
Ultimáta nejsou základem zdravé komunikace. Vedou k manipulaci a strachu namísto důvěry a spolupráce. Pokud máš v něčem problém, otevřeně ho s partnerem proberte a hledejte společné řešení místo vyhrožování.
Na titulní straně březnového čísla magazínu Playboy je krásná Anah: